Nowe zasady wypłaty becikowego

Becikowe, to jednorazowe świadczenie rodzinne, które, można odebrać w ciągu pierwszego roku od przyjścia malucha na świat. Mamy odbierające becikowe muszą przedstawić zaświadczenie, iż znajdowały się pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży.

Zaświadczenie to należy przedstawić niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się jeszcze w 2011 roku, czy też urodzi się w nowym roku. Obowiązuje tu data wejścia przepisu w życie, czyli od 1 stycznia 2012.

Co zrobić, aby otrzymać becikowe

Aby otrzymać becikowe należy udać się do urzędu gminy i złożyć tam pisemny wniosek. Oprócz zaświadczenie wystawionego przez lekarza bądź położną należy mieć ze sobą odpis aktu urodzenia dziecka, własny dokument tożsamości oraz oświadczenie, że becikowe nie zostało już pobrane np. przez drugiego z rodziców.
 

Zaświadczenie wypisywane jest na specjalnym formularzu określonym przez Ministerstwo Zdrowia i potwierdza fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa – w każdym trymestrze ciąży.

I choć becikowe wprowadzono siedem lat temu, to przepis o obowiązku przedstawienia zaświadczenia o opiece lekarskiej w trakcie ciąży wprowadzono dopiero teraz. Według Ministerstwa Zdrowia to sposób na uświadomienie kobietom, jak ważne jest wykonywanie badań zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży.

Pierwsze 10 tygodni ciąży jest najważniejsze

Zdaniem specjalistów okres do 10. tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju płodu, jest to m.in. okres największej wrażliwości na substancje szkodliwe. Zalecany termin pierwszej wizyty u ginekologa to między 6 a 9 tygodniem ciąży. W trakcie pierwszego spotkania lekarz na podstawie daty ostatniej miesiączki obliczy przewidywany termin porodu, wykona badanie ogólne i ginekologiczne, udzieli wskazówek odnośnie diety i trybu życia oraz zleci serię badań laboratoryjnych.

Badania te, to m.in. morfologia krwi, cytologia, badanie moczu. Dotyczą m.in. wykrycia przeciwciał odpornościowych takich chorób jak różyczka, toksoplazmoza, HIV, groźnych chorób zakaźnych, badany jest również poziom cukru. Są one potrzebne do odpowiedniej kontroli rozwoju ciąży. Badania w ciąży wraz ze skierowaniem od lekarza wykonywane są bezpłatnie.
 

Przeczytaj również: