Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Z medycznego punktu widzenia CC to ingerencja w procesy fizjologiczne, która niesie większe ryzyko powikłań niż poród naturalny. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy zdrowotne konsekwencje będą mniejsze dla mamy i dziecka.

Wiele kobiet z góry wie, że nie może rodzić siłami natury i perspektywa porodu przez cesarskie cięcie budzi ich niepokój. Jak wszystko, poród niefizjologiczny ma swoje plusy i minusy, i warto je znać. Plusy to m.in. fakt, iż przebiega w sposób zaplanowany, wręcz rutynowy i nie jest zbyt obciążający dla dziecka. Minusy – dłuższy okres rekonwalescencji dla matki, a dla niemowlęcia - brak czasu na adaptację do nowego środowiska, co ważne jest m.in. dla układu oddechowego noworodka.

Wbrew temu, co może nam się wydawać, ciężarna może odpowiednio się przygotować, aby zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz niekorzystne konsekwencje porodu niefizjologicznego dla niemowlęcia.

Bezpieczna cesarka - po 39 tygodniu

Ważne, aby cięcie odbyło się w bezpiecznym terminie. Według lekarzy prawidłowa data wyznaczona jest po skończonym 39 tygodniu, najlepiej w czasie bliskim do terminu wynikającego z karty ciążowej. W niektórych wskazaniach możliwe jest poczekanie, aż rozpocznie się akcja porodowa. Kiedy uruchamiają się naturalne procesy, jest to korzystniejsze dla dziecka, a rozwarcie szyjki macicy ma wpływ na skrócenie okresu połogu.

Szkoła rodzenia dla wszystkich

Mimo perspektywy planowanego cięcia, która pojawia się już w pierwszych miesiącach ciąży, warto zapisać się do szkoły rodzenia. Informacje i umiejętności, jakie można tam nabyć nie dotyczą jedynie porodu fizjologicznego. W szkole rodzenia jest przekazywanych wiele istotnych wskazówek dotyczących opieki nad niemowlęciem, emocji w ciąży i w połogu. Ginekolodzy uważają, że szkoła rodzenia jest zawsze wskazana w przypadku pierwszej ciąży. Kobietom rodzącym przez cesarkę, również przydadzą się np. ćwiczenia oddechowe, które pomagają lepiej funkcjonować w ostatnich tygodniach ciąży.

Przygotuj się do karmienia piersią

W wielu szpitalach możliwy jest bardzo wczesny kontakt mamy z dzieckiem po cesarskim cięciu. Jeśli nam na tym zależy, warto wyszukać placówkę, która to umożliwia. Ważne jest również jak najwcześniejsze przystawienie dziecka do piersi. Jak alarmują specjaliści, zaniechanie karmienia piersią u kobiet rodzących przez cesarkę jest zbyt częste. To wina utrudnień, które często występują w pierwszych dniach, dlatego dobrze jest się na nie zawczasu przygotować.

Początkowo może wydawać się, że pokarmu jest zbyt mało, że maluch nie chce ssać. Mogą pojawić się trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do karmienia, która nie uciska obolałego brzucha – tu często sprawdza się leżenie na boku obok dziecka. Zwykle jednak po 2 – 3 dniach wszystko się normuje i karmienie przebiega bez problemu. Ból brzucha, jaki możesz odczuwać podczas, gdy niemowlę ssie pierś, związany jest z obkurczaniem się macicy, a nie komplikacjami pooperacyjnymi.

Nie odmawiaj wizyty położnej

Pomoc położnej po cieciu cesarskim może być dużo bardziej potrzebna niż po porodzie naturalnym. Dlatego warto nawiązać kontakt z położną środowiskową. Każda świeża mama ma prawo do 4 – 6 wizyt położnej po porodzie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Położna udzieli wsparcia nie tylko w kwestii pielęgnacji maleństwa, ale także na temat połogu po cesarce i pielęgnacji blizny.

Nie zapominaj o pielęgnacji blizny

Blizna po cesarskim cięciu ma ok. 15 cm. długości i goi się około miesiąca. Podstawowe zasady pielęgnacji blizny to wietrzenie, przemywanie, ale bez moczenia. W pierwszych dniach warto nosić bawełnianą przewiewną bieliznę np. specjalną jednorazową bieliznę poporodową. Po zdjęciu szwów można korzystać z preparatów przyśpieszających gojenie np. silikonowych plastrów na blizny Sutricon, które polecane są przez położne i ginekologów. Silikonowe plastry na blizny Sutricon skutecznie zmniejszają widoczność blizny, poprawiają jej wygląd, rozjaśniają i wygładzają, jednocześnie zapobiegają powstawaniu blizn zgrubiałych i patologicznych.
 

Przeczytaj również: