Znowu samolotem w ciąży

Latanie w ciąży to temat, do którego chętnie wracamy na stronach Polka Intymnie. Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do odbywania podróży lotniczych. Niemniej latanie w tym okresie nie jest polecane, a podróż nie będzie należeć do wygodnych.

Lot samolotem dokonany przez kobietę w I i III trymestrze ciąży może wiązać się jednak z pewnym ryzykiem. Pierwszy trymestr nie jest zbyt komfortowym okresem na podróże. Wówczas pogarsza się ogólne samopoczucie kobiety będącej w ciąży. Dokuczają jej mdłości i wymioty. W trzecim trymestrze ciąży z kolei istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem. Każda linia lotnicza ma też swoje spersonalizowane wymogi. Większość przewoźników dopuszcza do odbywania lotów kobiety do 34 lub 36 tygodnia ciąży.

 

Termin odbywania lotów jest znacznie krótszy w przypadku ciąży mnogiej. Ponadto często się zdarza, że już od 27 – 28 tygodnia wymagane są zaświadczenia lekarskie. Mają one określić ryzyko rozpoczęcia wcześniejszej akcji porodowej oraz brak przeciwwskazań do latania. Loty są zabronione w przypadku ciąży zagrożonej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są także wcześniejsze poronienia. Istnieją również linie nieprzewożące kobiet ciężarnych. W ten sposób przewoźnicy dobitnie akcentują swoje obawy, związane ze stanem kobiety w ciąży podczas podniebnej podróży.


Warto również wiedzieć, że ciśnienie powietrza w kabinie jest niższe niż normalne. Wprawdzie nie zagraża to w żaden sposób dziecku. Jednak w pierwszym trymestrze może niekorzystnie wpłynąć na płód ze względu na zmianę ciśnienia przy starcie i przy lądowaniu. Dochodzi wówczas do ogromnych przeciążeń, co przyczynia się do zmian w przepływach naczyniowych. Organy dziecka nie są zaś w pełni ukształtowane. Może zatem dojść do krwawień i poronienia. Łączy się to także z ryzykiem deformacji płodu. Dziecko może być również narażone na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku oraz promieniowanie kosmiczne podczas lotu.

 


Podróż samolotem może potęgować typowe ciążowe przypadłości takie jak: skurcze i obrzęki nóg oraz bóle pleców. Niewskazane są z pewnością długie loty. Długa podróż w pozycji siedzącej skutkuje zaburzeniami krążenia. Może też wywołać zasłabnięcie. Wiąże się także z ryzykiem powstania zakrzepicy w żyłach. Stąd też podczas lotu należy od czasu do czasu poruszać stopami. Warto również przespacerować się korytarzem. Wskazane jest też ćwiczenie mięśni łydek. Bardzo ważne są oczywiście wygodne buty. W trakcie lotu dobrze jest nawet zsunąć obuwie.

 

 

Przeczytaj również: