Samolotem w ciąży

Ciąża to nie choroba, ale nie każda ciąża przebiega w ten sam sposób. Nie zawsze jedynym jej objawem jest rosnący brzuszek i wyczuwalne wewnątrz naszego organizmu ruchy małego człowieka.

Dlatego, jeśli przyszła mama ma zamiar wybrać się na wycieczkę samolotem, należy uzależnić wyjazd od własnego samopoczucia i zaleceń lekarza prowadzącego, który oprócz zgody na lot może polecić nieinwazyjne środki pomagające zwalczyć chorobę lokomocyjną, która często w okresie ciąży nasila swoje objawy lub dopiero się pojawia.

Do samolotu należy zabrać wcześniej wspomniane zaświadczenie lekarskie, które dla obsługi  jest niejako „zezwoleniem” na taką podróż. Może się bowiem zdarzyć tak, że zostaniemy o takie zaświadczenie poproszone, a jego brak może być powodem do niewpuszczenia nas do samolotu.

Z reguły linie lotnicze przyjmują na pokład panie do 36 tygodnia ciąży, ale dla kobiet najlepszym okresem na podniebne podróżowanie jest okres od 14 do 27 tygodnia.

 


Nie wskazane są loty samolotem, kiedy spodziewana ciąża jest ciążą bliźniaczą, jeśli wcześniej dochodziło do poronień, lub jeśli występują dolegliwości ze strony układu krążenia. Lot nie powinien przekraczać czterech godzin.

Jak zachowywać się w trakcie lotu? Przede wszystkim należy pamiętać o zmienianiu pozycji, często wystarczy, co pół godziny wstawać i spacerować po samolocie, dlatego przy zakupie biletu należy zarezerwować sobie takie miejsce, które ułatwi nam łatwe przemieszczanie się. Nie zapomnijmy też o właściwym zapięciu pasa bezpieczeństwa, który nie może być ściśnięty maksymalnie na brzuchu, a powinien przebiegać pod nim, opierając się na kościach miednicy.

 

Przeczytaj również: W ciąży do kosmetyczki.


Ważne jest, aby jeszcze przed wylotem zabezpieczyć siebie i swoje nienarodzone dziecko w opiekę medyczną. Należy udać się do NFZ, lub przez Internet wypełnić formularz, na podstawie którego zostanie nam wydana karta upoważniająca do korzystania z pomocy medycznej w krajach europejskich.  Warto też zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie, które w razie sytuacji kryzysowych może pokryć nieoczekiwane koszty.


Konieczne jest również, aby młoda mama zaopatrzyła się w adres i numer kontaktowy do najbliższej placówki medycznej w mieście w którym ma zamiar przebywać.

Wszystkim mamom, życzymy miłych i bezpiecznych podniebnych wojaży!

 

 
 

Przeczytaj również: