Stały pokarm dla dziecka

Kiedy wprowadzić naszemu maleństwu stały pokarm do codziennej diety? To pytanie nurtuje każdą matkę, która obserwuje swoje rosnące dziecko. Wiele wciąż prowadzonych dyskusji specjalistów służy wskazaniu tego momentu..

Dziecko w okolicach czwartego miesiąca życia coraz częściej budzi się w nocy i częściej chce jeść. Czy to odpowiedni czas na wprowadzenie pokarmów stałych?

Właśnie między 3 i 4 miesiącem swojego życia dziecka zaczyna dynamicznie rosnąć. Odczuwa więc coraz większy apetyt i częściej budzi się w nocy, żeby coś zjeść. Nie jest to jednak znak zachęcający do wprowadzenia nowych posiłków do diety niemowlęcia.

Więc kiedy wprowadzić stały pokarm w diecie dziecka? Zgodnie z opinią Instytutu Matki i Dziecka, wprowadzenie pokarmów stałych powinno nastąpić najpóźniej do końca szóstego miesiąca życia dziecka. Jednak to dziecko musi chcieć wzbogacić swoją dietę.

Niemowlęta indywidualnie rozwijają gotowość do jedzenia pokarmów stałych. Niektóre dzieci dojrzewają do stałego pokarmu po czterech miesiącach, ale inne dopiero po sześciu czy ośmiu miesiącach.

Żadna kobieta nie musi czuć się złą, wyrodną matką, jeśli jej dziecko nie jest jeszcze gotowe do zmian w spożywanych posiłkach. Mama nie może się sugerować zachowaniem innych dzieci oraz radami przyjaciół czy rodziny. Nie należy ulegać żadnej presji otoczenia!

 

Zobacz: Rady dla rodziców - Mamosfera

Dziecko samo daje znaki, czy ma chęć na nowe przekąski. Zdarza się jednak, że nawet zewnętrzne oznaki dawane przez dziecko i świadczące o gotowości do przyjmowania stałych pokarmów, nie oznaczają, że system trawienny malucha już do tego dojrzał.

Dziecko jednak coraz częściej domaga się karmienia, a jego zachowanie nie jest związane z ząbkowaniem, czy też chorobą. Zaczyna również interesować się jedzeniem spożywanym przez innych członków rodziny. Maluch potrafi samodzielnie siedzieć i trzymać pokarm w rękach.
  

Przeczytaj również: