Nocne karmienie niemowląt

Wstawanie w nocy do malutkiego dziecka bywa bardzo męczące dla większości matek. Nie ma jednak wyboru – nocne karmienie to bardzo ważna rzecz w rozwoju dziecka. Kiedy jednak karmić, a kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Nocne karmienie jest na ogół na początku nieco szokujące dla mamy i jej trybu życia, jednak jest bardzo dobre dla dziecka. Tak więc w pierwszych miesiącach życia dziecka nie należy rezygnować z nocnego karmienia. Ba, karmienie dziecka w nocy jest koniecznością.

Należy jednak pamiętać, że nocne karmienie niemowlęcia należy ograniczać, oczywiście stopniowo, jak najwcześniej. Budzenia się w nocy najłatwiej oduczyć młodsze dzieci – im dłużej nocne karmienie trwa, tym trudniej będzie je przerwać bez głośnych, nocnych protestów ze strony dziecka. Musimy jednak z niego zrezygnować, żeby wrócić do normalnego trybu życia, a poza tym u starszych niemowląt nocne karmienie niesie za sobą ryzyko próchnicy.

Skąd bierze się ta niezwykła potrzeba spożywania posiłków w nocy? Człowiek przez pierwszy rok swojego życia rośnie w niesamowicie zawrotnym tempie. W późniejszych latach jego fizyczny rozwój nie będzie już tak dynamicznie przebiegał. Dziecko potrzebuje więc w pierwszych miesiącach życia potężnych zasobów odżywczych i energetycznych, a żołądek ma mały i trudno mu gromadzić w nim zapasy. Realizuje więc zasadę częstego spożywania niewielkich posiłków.

Dziecko w nocy skupia się na ssaniu, nie rozprasza go ogrom bodźców, które dostarcza mu dzień. W przypadku karmienia piersią, nocne karmienie ma wpływ na przyrost masy ciała i rozwój dziecka , bo nocny pokarm jest do trzech razy bardziej tłusty, niż pokarm dzienny. Ponadto pokarm nocny zawiera więcej potasu oraz żelaza. Nocne karmienie zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka.

Przez 6 pierwszych tygodni życia niemowlę powinno być karmione w nocy. Nie ma tu znaczenia, czy mama podaje mu pierś, czy też karmi butelką. Karmienia powinny być częste, nie rzadziej, niż co cztery godziny. Jeśli niemowlę nie obudzi się samo, to mama powinna je nakarmić – obudzić delikatnie lub spróbować nakarmić bez budzenia. Podczas nocnego karmienia mama musi pilnować, żeby dziecko nie było w pozycji zupełnie płaskiej. Niemowlę powinno mieć lekko uniesioną głowę. Zmniejsza to ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem, czy zalania mlekiem uszu niemowlęcia. Najedzonego bobasa mama powinna przez kilka minut potrzymać pionowo. Ułatwia to odbicie się połkniętego wraz z pokarmem powietrza.
 
Po upływie od 6 do 8 tygodni życia niemowlę konsekwentnie można przyzwyczajać do tego, że noc to pora spania każdego człowieka, nawet małego. Niemowlę może już przesypiać od 6 do nawet 8 godzin! Nie trzeba malucha budzić do karmienia, jeśli nie budzi się samo. Trudniej będą miały z odzwyczajaniem od nocnego karmienia w tym momencie mamy karmiące piersią.

Później nocne karmienie można zastępować wieczornym karmieniem. Bo  2-3 miesięczne dziecko powinno już spać bez przerwy od 7 do 8 godzin na dobę. Pod warunkiem, że nie jest głodne! Dlatego dziecko dobrze jest przed snem nakarmić – a nawet intensyfikować karmienie i powtarzać przed snem dziecka.

Kilkumiesięczne niemowlę często budzi się w nocy.  Powody bywają różne, wcale nie muszą być związane z poczuciem głodu u bobasa. Dziecko może ząbkować, mogło mieć zły sen, lub jakiś hałas wyrwał je z błogiego stanu.

om

 

Przeczytaj również: