Laktacja - Jak dbać o piersi?

O biust, atrybut kobiecości, który w czasie ciąży, jak i po niej, jest narażony na największe zmiany, należy dbać niemalże codziennie. Zaczynając od dnia, w którym dowiemy się o swoim błogosławionym stanie.

W czasie ciąży każda kobieta zmienia się wewnętrznie i zewnętrznie. Zmiany o których mowa mają przemienny wpływ na siebie. Dlatego, konieczne jest, aby zadbać o obie sfery, bo to jak wyglądamy, przekłada się na to jak się czujemy, a wiadomo, że bezpośrednim odbiorcą naszych nastrojów jest nasze dziecko,  więc dbając o siebie, dbamy i o nie.

Zwykle bolesność piersi przedstawiana jest jako jeden z pierwszych, fizycznie odczuwalnych objawów ciąży. Dlaczego się tak dzieje? Winę za ten stan ponoszą progesteron i prolaktyna, hormony odpowiedzialne za produkowanie mleka w gruczołach piersiowych

Jak dbać o piersi, aby w momencie, kiedy przestaniemy karmić, szybko wróciły do stanu sprzed ciąży?

Przede wszystkim należy ćwiczyć. Trening z kilogramowymi odważnikami, na pewno nie zaszkodzi przyszłej mamie, a wręcz przeciwnie, sprawi jej radość. Internet obfituje w przeróżne ćwiczenia, które pomogą zachować jędrność naszym piersiom, bez konieczności zapisywania się na siłownię, bowiem masę ćwiczeń możemy wykonywać w domu. Jeśli mamy jednak możliwość, warto zakupić karnet na siłownię i pod okiem specjalisty ujędrniać swoje ciało.

Nie zapominajmy też o zbawiennym wpływie basenu. Pływanie nie tylko dobrze wpływa na wygląd piersi, ale ma zbawienny wpływ na całą sylwetkę.
Ćwiczenia fizyczne, jakiekolwiek wybierzemy, należy wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu.

Nie wolno zapominać też o masażach, do których wcale nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wystarczy, że podczas wieczornej kąpieli poświęcimy swoim piersiom parę minut, używając do tego zabiegu szorstkiej gąbki, nie zapominając przy tym, aby masaż ten, zakończyć naprzemiennym polewaniem biustu ciepłą i chłodną wodą.

Pamiętajmy również o kremach, czy balsamach ujędrniających, lub takich które pomogą niwelować rozstępy, pojawiające się u kobiet bardzo często po odstawieniu dziecka od piersi.

Kolejnym punktem jest oczywiście dobranie odpowiedniej diety, nie tylko ze względu na to, że to co je mama, je również dziecko, ale też dla dobra własnego ciała. Im zdrowiej przyrządzamy posiłki, tym lepiej wyglądamy.

Odpowiednio dobrany biustonosz, bywa również niezmiernie ważnym elementem dbania o biust. Dlatego nie wstydźmy się poprosić o pomoc. W dzisiejszych czasach, niemal w każdym sklepie z bielizną pracują wyszkolone do tego celu panie, tak zwane brafiterki.

 

 

Przeczytaj również: