Jak widzi świat niemowlę?

Chociaż wzrok człowieka rozwija się już w okresie jego życia płodowego, to jednak musi upłynąć niemal cały rok od chwili narodzin, zanim dziecko będzie postrzegało otaczające go obiekty ostro, rozróżniając ich kolory oraz podczas ich ruchu. Co jeszcze...

Kiedyś uważano powszechnie, że nowonarodzone dzieci nic nie widzą. Tymczasem, chociaż zmysł wzroku u maluszka nie jest najlepiej wykształcony, to dziecko widzi od pierwszych chwil swojego życia. Na początku tylko rozmazany obraz przedmiotów i postaci znajdujących się w jego bliskiej odległości. Jednak rozwój zmysłu wzroku u dziecka trwa cały czas!

Noworodek skupia więc wzrok na stosunkowo blisko umieszczonych przedmiotach. Najlepiej widoczne są te oddalone w zakresie od 20 do 30 cm. Właśnie w tej odległości od oczu dziecka lokalizuje się twarz mamy. Osoby i przedmioty znajdujące się w bliższej odległości zlewają się bobasowi w różnorodne plamy, nieostre i rozmazane.

Dzieci w pierwszych dniach po przyjściu na świat rozróżnia tylko niektóre barwy, postrzega jedynie kontrasty wzorów i kolorów. Obiekty w swoim otoczeniu dostrzega lepiej na obrzeżach pola widzenia, a ponadto rejestruje tylko powolny ruch znajdujących się koło niego postaci. Z czasem jednak poprawia się jego ostrość widzenia. Dziecko bardzo szybko rozwija zmyły wzroku przez pierwsze pół roku życia, żeby w drugim półroczu nieco zwolnić.

Wraz z upływem dni wzrasta umiejętność postrzegania szczegółów, a wskazanym ćwiczeniem dla maluszka jest umieszczenie w odległości od 20 do 25 cm nad jego główką kolorowych, zawieszonych grzechotek. W ten sposób maluch będzie starał się skupić wzrok na szczegółach zabawki.

W celu stymulacji wzroku niemowlaka stosuje się się kontrastowe obrazki, szczególnie czarno-białe, ale również obrazki czerwone i żółte. Bobasowi prościej skupić wzrok na prostych kształtach, takich jak figury geometryczne, czy zarysy prostych przedmiotów. Kontrastową planszę jest bardzo łatwo wykonać, rysując dowolne kształty grubym, czarnym flamastrem na białej kartce. Papierowe obrazki najlepiej zawiesić na szczebelkach łóżeczka dziecka, raz na jakiś czas zmieniając jednak miejsca, w których zostały przyczepione.

Istotnym etapem rozwoju zmysłu wzroku u dziecka jest pozyskanie umiejętności skupiania wzroku na określonym, wybranym obiekcie z jego otoczenia. W okolicach drugiego miesiąca życia bobasa, jego zdolność widzenia peryferyjnego ustępuje zdolności widzenia centralnego. Znaczy to, że kontrolę nad gałkami ocznymi dziecka sprawuje jego kora mózgowa.
 
Pod koniec trzeciego miesiąca życia już niemal wszystkie dzieci śledzą wzrokiem przedmioty po pełnym łuku - od jednej do drugiej strony. Pod koniec pierwszego roku życia dziecko ma już dobrze rozwiniętą zdolność widzenia i rozróżniania kolorów, a wrażliwe na ich różnice jest już bobas w okolicach czwartego miesiąca po narodzinach.

 

Przeczytaj również: