Czy grozi Ci depresja poporodowa?

W pierwszych dniach po porodzie, zanim przyzwyczaisz się do nowej roli możesz odczuwać huśtawki nastrojów. Najczęściej pojawiają się w pierwszym tygodniu i samoczynnie mijają. Tym niemniej, dobrze jest mieć świadomość ich występowania.

Nie oznacza to od razu wystąpienia depresji poporodowej. To po prostu reakcja na zmianę trybu życia jaką niesie maleństwo oraz zmiany hormonalne. Objawy depresji poporodowej mogą być łatwo zauważone przez mamę i jej otoczenie. Są również pewne czynniki ryzyka, które mogą jej sprzyjać. Jeśli smutek utrzymuje się powyżej półtora miesiąca po porodzie sytuacja robi się poważna.
 

Na szczęście jest to dolegliwość, z którą można się uporać. Nie wolno absolutnie dusić w sobie odczuwanych emocji. Gdy czujesz, że wyzwania macierzyńskie Cię przerastają, ważne, by mówić o tym swoim bliskim, a najlepiej podzielić się z innymi mamami. Rozmowa z nimi często jest największą pomocą.


Zmiany w życiu jakie niesie pojawienie się dziecka oraz zmiany hormonalne naturalnie predysponują kobiety do huśtawki nastrojów. Natomiast czynniki ryzyka sprzyjające pojawieniu się depresji poporodowej to: brak wsparcia ze strony partnera, brak bliskich znajomych i przyjaciół, przemoc domowa. Do wystąpienia baby blues może przyczynić się także ciężki poród, nadmiar obowiązków, jak również problemy zdrowotne dziecka, np. kolka.
 
Jakie są objawy depresji poporodowej:

  • smutek, którego nie można powstrzymać
  • poczucie osamotnienia i niepokój
  • nadmierna wrażliwość
  • bezsenność
  • poczucie wyczerpania
  • bezradność i niechęć wobec dziecka
  • przekonanie, że jest się „złą matką”
  • myśli samobójcze


Depresja poporodowa jest tylko jedną z form zaburzeń poporodowych. Innym takim zaburzeniem może być lęk poporodowy objawiający się jako zdenerwowanie bez wyraźnej przyczyny. Może również wyrażać się obsesyjnym sprawdzaniem czy dziecko oddycha. Najostrzejszą formą tych zaburzeń jest psychoza poporodowa, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza i można się z niej wyleczyć.
 
Depresja poporodowa może również wystąpić u kobiet, których dzieci przyszyły na świat poprzez cesarskie cięcie. Jest to prawdopodobne, w sytuacji, gdy cesarka nie była planowana, a doszło do niej z powodu komplikacji podczas porodu naturalnego.
 
Aby zapobiegać depresji poporodowej warto rozmawiać o swoich emocjach z bliskimi, a nawet udać się do psychologa. Obawy, że mama, która przyzna się do depresji zostanie uznana za niepoczytalną są nieuzasadnione i nie powinny powstrzymywać od szukania profesjonalnej pomocy. Czasem bardzo cenne i wystarczające okazują się rozmowy z innymi mamami. Rozmawiaj o swoich emocjach, dziel się nimi z najbliższymi oraz ze specjalistami medycznymi.

 

Pamiętaj też, że w razie potrzeby warto udać się do psychologa, który pomoże uporać się z tym stanem. Specjalista postawi diagnozę i wykluczy inne zaburzenia poporodowe.

Przeczytaj również: