Co pić podczas karmienia piersią?

Podczas laktacji ważne jest nie tylko spożywanie zdrowych pokarmów, ale też picie przez mamę odpowiednich, zdrowych napojów. Co zatem i w jakiej ilości powinny pić panie karmiące piersią?

Podczas karmienia piersią najlepiej pić tyle płynów, by zaspokoić pragnienie. Picie dużej ilości wody nie ma bowiem wpływu na produkcję mleka. Organizm świeżo upieczonej mamy doskonale wie, jakie rezerwy musi utrzymać, by podaż mleka nie spadła.

 

Należy jednak mieć na uwadze, że podczas karmienia piersią organizm kobiety uwalnia sporo oksytocyny. Hormon ten potęguje pragnienie. Dlatego podczas karmienia piersią zawsze warto mieć pod ręką szklankę wody.


Karmiąca kobieta powinna wypijać około 2 – 2,5 litra wody. Przekłada się to na mniej więcej 8 – 9 szklanek płynów. Wlicza się w to również płyny dostarczane podczas jedzenia. Panie obawiające się, czy piją wystarczająco dużo wody, powinny sprawdzić kolor swojego moczu.

 

Jeśli kolor moczu karmiącej piersią mamy jest jasny - oznacza to, że spożywają jej wystarczającą ilość. Odwrotnie jest w sytuacji, gdy mocz ma barwę ciemnożółtą i wydziela intensywny zapach.

 

Jeśli kobieta czuje się dodatkowo osłabiona i ospała, może to oznaczać, że jest odwodniona. Wówczas należy zwiększyć spożycie płynów.


Co pić? W okresie karmienia piersią, podobnie jak podczas ciąży, najlepiej wybrać naturalną wodę źródlaną bądź niskomineralizowaną. Ilość składników mineralnych w nich zawartych nie przekracza 500 mg/l. Ponadto woda taka nie powinna zawierać jonów sodu. Sód przyczynia do większego wydalania wapnia z moczem.


Najlepiej wystrzegać się soków i słodkich napojów. Za dużo cukru może przyczynić się do przyrostu masy ciała, a w rezultacie sabotować wysiłki kobiety, aby schudnąć po ciąży. Sięgając po sok warto wybierać te niesłodzone.


Przez długi czas uważano, że w trakcie laktacji niezbędne jest picie mleka krowiego. Nie udowodniono jednak, że jest ono potrzebne do syntezy mleka ludzkiego. Mleko może być jednak cenne ze względu na zawarty w nim wapń. Minerał ten jest niezwykle ważny dla rozwoju układu kostnego niemowlaka.

 

Przeczytaj również: