Zasady higieny intymnej latem

Upały, syntetyczne kostiumy kąpielowe, publiczne kąpieliska i wilgotne ręczniki – na wakacjach jesteś narażona na wiele czynników, które mogą zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy.

Bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie bytują w pochwie zapewniają jej kwaśne środowisko. Wówczas cieszysz się doskonałym zdrowiem intymnym i nie odczuwasz nieprzyjemnego dyskomfortu okolic intymnych.

 

Jednak kiedy bakterii kwasu mlekowego jest za mało, słabnie ochronna bariera antybakteryjna, która jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego kobiety. Tak zwykle dzieje się latem. Z doświadczeń ginekologów wynika, że po zakończeniu wakacji co trzecia kobieta cierpi na problemy zdrowia intymnego związane z nieodpowiednim pH pochwy, m.in. zbyt małą ilością pałeczek kwasu mlekowego.

Jak najkrócej w mokrym kostiumie

Aby uniknąć problemów intymnych warto zapamiętać kilka prostych zasad. Przede wszystkim najlepiej, jeśli po kąpieli od razu zdejmiesz kostium kąpielowy. Chodzi o to, aby nie przebywać zbyt długo w mokrym stroju, czy wilgotnej bieliźnie. Nie warto również pożyczać kostiumu kąpielowego ani ręcznika innym osobom, ani nie pożyczać tak osobistych rzeczy od nich. Nigdy również nie siadaj na desce klozetowej w publicznych toaletach.

 

Wyjeżdżając na wakacje warto spakować odpowiedni preparat do higieny intymnej tzn. taki, który nie jest perfumowany. Unikaj również używania zapachowych chusteczek, które nie są przeznaczone do higieny intymnej. Dla utrzymania zdrowej flory bakteryjnej w pochwie wskazane jest mycie i osuszanie okolic intymnych po każdym wysiłku fizycznym oraz stosunku. Pamiętaj, że latem dość często powinnaś wymieniać tampony i podpaski.

Probiotyk ginekologiczny przywróci równowagę w pochwie

Gdy tylko odczujesz pierwsze objawy intymnego dyskomfortu nie ignoruj ich, ale zacznij działać. Gdy podrażnienia utrzymują się dłużej niż kilka dni, najlepiej jest udać się po radę do ginekologa. Zapytaj go o uzupełnienie flory bakteryjnej pochwy w ważne bakterie kwasu mlekowego. Pomoże w tym probiotyk ginekologiczny np. Trivagin. To preparat polecany przez ginekologów, gdyż zawiera bakterie szczepów identycznych z florą intymną polskich kobiet.
 

 

Przeczytaj również: