Maść na blizny czy plaster silikonowy?

Komfort związany z gojeniem się blizny zależy od sposobu pielęgnacji. Najbardziej oczywista różnica między maściami na blizny, a plastrami to sposób stosowania, ale na uwagę zasługują przede wszystkim ich działanie lecznicze i skuteczność.

1. Plaster na blizny – nie brudzi ubrania, chroni przed bakteriami

 

Nakładanie i wcieranie maści na blizny to rytuał, który należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Większość maści i żeli silikonowych wciera się przez kilka minut, a potem trzeba poczekać aż maść na blizny wyschnie.

Plaster silikonowy przykleja się błyskawicznie - przed przyklejeniem można go indywidualnie dopasować do kształtu blizny. Plaster po naklejeniu na bliznę może pozostać przez 24 godz. do 5 dni. Przy stosowaniu plastra nie ma mowy o zabrudzeniu ubrania, co więcej skutecznie chroni bliznę przed bakteriami i negatywnymi bodźcami z zewnątrz.

 

2. Plaster na blizny tworzy „błonę silikonową”


Równomiernie uwalniany z plastra silikon tworzy „błonę silikonową”, która zapewnia idealne warunki dla regeneracji blizny - reguluje napływanie do rany fibroblastów i normalizuje produkcję kolagenu. 24 godzinny kontakt silikonu z blizną gwarantuje właściwy efekt terapeutyczny. Już po dwóch miesiącach terapii blizna staje się wygładzona, jaśniejsza i mniej widoczna.

Stosowanie plastrów na blizny pomaga ograniczyć dolegliwości związane z gojeniem, natomiast w przypadku maści na początku stosowania mogą wystąpić zaczerwienienie i pieczenie skóry.

 

3. Plastry na blizny rekomendowane przez specjalistów

 

Plastry z silikonem to jedna z najlepiej przebadanych metod leczenia blizn. Wyniki z co najmniej 8 randomizowanych badań kontrolnych i analiza pond dwudziestu innych badań dowodzą, że plastry silikonowe np. Sutricon są bezpiecznym i efektywnym sposobem profilaktyki i leczenia blizn hipertroficznych i keloidów. Są również rekomendowane jako terapia I rzutu w profilaktyce oraz leczeniu blizn patologicznych przez międzynarodowe gremium specjalistów.

 

Maści na blizny mają słaby efekt terapeutyczny, a ich skuteczność nie jest potwierdzona wiarygodnymi badaniami. W ich przypadku brak również oficjalnych rekomendacji.
 

Przeczytaj również: