Jak powstaje blizna?

Każdy dorosły człowiek ma przynajmniej jedną bliznę. Powstają po urazach i zabiegach chirurgicznych, a także po chorobach, takich jak ospa wietrzna czy półpasiec.

Chociaż tworzenie się blizny jest normalnym procesem regeneracji skóry, towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów.

 

Blizna to nieunikniona pamiątka po urazie, zabiegu operacyjnym czy przebytej chorobie. Tworzy ją tkanka włóknista, która różni się od tej, z jakiej zbudowana jest zdrowa skóra. Blizny są w związku z tym mniej elastyczne niż reszta skóry, nie opalają się i są pozbawione zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych i włosów. Niestety, żadnej blizny nie da się usunąć. Można jednak sprawić, by była jak najmniej widoczna.

 

Jak powstają blizny?

 

Proces powstawania blizny jest nierozerwalnie związany z mechanizmem gojenia się rany, który przebiega w czterech fazach. Pierwszy etap gojenia rozpoczyna się już w chwili, gdy tkanka zostaje uszkodzona. W ciągu pierwszych 24 godzin rana wypełnia się skrzepem krwi, który stanowi jej biologiczny opatrunek. Na fundamencie zgromadzonego na brzegach rany włóknika zaczyna powstawać strup, pod którym błyskawicznie rozpoczyna się odbudowa skóry.

 

W drugiej fazie gojenia organizm oczyszcza ranę z drobnoustrojów i obumarłych komórek. Po siedmiu dniach od uszkodzenia tkanki rozpoczyna się faza trzecia, czyli właściwe gojenie się rany. Wtedy komórki tkanki łącznej - fibroblasty, z dużą intensywnością produkują kolagen, który stanie się rusztowaniem dla powstającej blizny. Fibroblasty mnożą się, a bliznę zaczyna pokrywać nowy nabłonek. Czwarta faza polega na przebudowie blizny i może trwać nawet półtora roku.

 

Jeśli któraś z powyższych faz zostanie zakłócona, istnieje ryzyko powstania nieprawidłowej blizny. Źle wykształcone blizny to przede wszystkim blizny przerostowe i keloidy (bliznowce) – zgrubiałe, guzowate narośla powstające z powodu nadmiernej produkcji kolagenu przez fibroblasty. Po trądziku lub ospie wietrznej powstają z kolei blizny zanikowe, związane z niedostateczną syntezą nowej tkanki.

 

Silikon na bliznowce

 

Niestety, prawidłowa blizna to również nic przyjemnego. Różni się kolorem od zdrowej tkanki, bywa przyczyną swędzenia, bólu czy dokuczliwego poczucia ściągnięcia skóry. Na szczęście można temu zaradzić. Na rynku jest wiele preparatów, które minimalizują dyskomfort związany z gojeniem się rany. Do najskuteczniejszych należą silikonowe plastry na blizny, które można kupić w każdej aptece.

 

Plastry na blizny Sutricon okazują się skuteczne szczególnie w przypadku większych blizn – takich jak po cesarskim cięciu, czy innych operacjach. Efekty widzimy stosując je do terapii blizn zlokalizowanych na twarzy i dekolcie. Zapobiegają tworzeniu się zmian przerostowych i keloidów, a przy okazji – zwalczają dolegliwości towarzyszące procesowi gojenia.

 

Tu kupisz: Plastry na blizny Sutricon

 

 

Przeczytaj również: