Jak leczyć blizny?

Blizna to pamiątka na całe życie – współczesna medycyna nie zna sposobu na całkowite jej usunięcie. Nowoczesne metody terapii pozwolą jednak uczynić naszą bliznę znacznie mniej widoczną.

Chociaż w ostatnim półwieczu medycyna estetyczna dokonała wielkiego kroku naprzód, lekarze nie są w stanie odtworzyć w miejscu blizny zdrowej, nietkniętej skóry. Do wyboru mamy jednak wiele metod, które sprawią, że ślad po cesarskim cięciu czy innej operacji stanie się mniej widoczny. Oto przegląd najskuteczniejszych technik leczenia blizn.

 

Wycięcie blizny

 

Najpowszechniejszą metodą radzenia sobie z dużymi bliznami przerostowymi jest ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg ten, choć zdaje egzamin u niektórych pacjentów z bliznami przerostowymi, w przypadku keloidów kończy się zwykle niepowodzeniem. Bliznowce odrastają, a niekiedy osiągają przy tym rozmiary większe aniżeli przed zabiegiem. Dlatego interwencję chirurgiczną łączy się często z pozostałymi metodami leczenia.

 

Sterydy w zastrzykach

 

Zastrzyki z kortykosteroidów, podawane bezpośrednio do blizny, przynoszą znacznie lepsze efekty u pacjentów z keloidami, którzy stosunkowo wcześnie zgłosili się do lekarza. W wielu przypadkach zadowalający efekt osiąga się już po pierwszych 3 zastrzykach. W razie potrzeby terapię można kontynuować przez kilka kolejnych miesięcy. Niestety, nie wszyscy mogą przyjmować sterydy, a forma ich podawania nie jest szczególnie przyjemna.

 

Terapia laserem

 

Chirurgia laserowa to stosunkowo nowa i bardzo obiecująca metoda radzenia sobie z bliznami i keloidami. Skuteczność laserów nowej generacji wynosi, według rożnych badań, od 36 do 47%. Wielu pacjentów zauważa poprawę stanu skóry już po pierwszej sesji. Blizny leczone za pomocą lasera stają się bardziej miękkie i elastyczne. Terapia pozwala także zmniejszyć objawy takie jak swędzenie czy obrzęk. Aby poprawić efektywność leczenia, terapię laserem łączy się często z zastrzykami sterydowymi.

 

Krioterapia

 

Zamrażanie tkanki ciekłym azotem jest pod względem skuteczności porównywalne do terapii laserem. Bliznowce stają się bardziej płaskie i elastyczne, a blisko 75% pacjentów zauważa znaczną poprawę wyglądu skóry po kilku zabiegach. Niestety, krioterapia ma wiele skutków ubocznych – przede wszystkim długi proces gojenia się ran po zabiegu, ból, przebarwienia, a nawet ubytek skóry. W związku z możliwością wystąpienia tych powikłań krioterapię stosuje się tylko w przypadku małych blizn.

 

Presoterapia

 

Kolejną metodą o dość wysokiej, bo sięgającej 80% skuteczności jest terapia uciskowa (presoterapia). Stosuje się ją głównie w przypadku rozległych blizn po oparzeniach, a także po chirurgicznym usunięciu bliznowców płatków uszu. Niestety, terapia wymaga od pacjenta ogromnej cierpliwości, ponieważ polega na noszeniu specjalnego uciskowego ubrania przez 18-24 godziny na dobę i trwa od 4 do 6 miesięcy. Blizna, poddana uciskowi, staje się bardziej miękka i płaska. Jeżeli jednak pacjent zbyt szybko zrezygnuje z noszenia specjalnego stroju, bliznowce zaczną się tworzyć ponownie.

 

Silikonowe plastry

 

Powyższe zestawienie obejmuje niewielką część rozmaitych metod leczenia blizn, które oferuje medycyna konwencjonalna i naturalna. Lekarze zgodnie twierdzą, że w przypadku blizn najważniejsza jest profilaktyka. Aby zapobiec tworzeniu się patologicznych zmian, warto już od pierwszych dni po zamknięciu się rany stosować specjalne silikonowe plastry na blizny Sutricon. Plastry zmniejszają dolegliwości związane z formowaniem się blizny i skutecznie chronią przed powstawaniem nieestetycznych blizn przerostowych i keloidów.

 

Plastry na blizny Sutricon kupisz w Sklep Polka Intymnie - w sklepie producenta.

 

 

Przeczytaj również: