Blizny pooperacyjne

Leczenie blizny pooperacyjnej plastrami silikonowymi to wygodny sposób na zmniejszenie jej widoczności i poprawę wyglądu. Plastry łagodzą również dolegliwości związane z gojeniem blizny – swędzenie, napięcie skóry i ból.

Pacjenci po operacjach przede wszystkim myślą o swoim zdrowiu, mniej uwagi poświęcając wyglądowi gojącej się blizny. Jednak ta pamiątka po zabiegu chirurgicznym będzie towarzyszyć nam przez całe życie – warto więc zrobić jak najwięcej, by prawidłowo się zagoiła i nie szpeciła.

Nawet co dziesiąty pacjent może być narażony na nieprawidłowe zabliźnianie rany pooperacyjnej. Podwyższone ryzyko dotyczy osób, u których już wcześniej rozwinęły się blizny nieprawidłowe oraz pacjenci poddani zabiegom, po których rozwój blizn jest częstym zjawiskiem - m.in. po operacjach klatki piersiowej. Już sam wygląd nieprawidłowej blizny, zwanej hipotroficzną, potrafi zaniepokoić – jest ona czerwona, wypukła i gruba.

Pielęgnacja blizny po operacji – plastry silikonowe


Według najnowszych zaleceń międzynarodowych ekspertów* najlepszą profilaktyką blizn przerostowych są nowoczesne plastry silikonowe. Ich stosowanie można rozpocząć po chirurgicznym zamknięciu rany – gdy nacięcie pokryło się nabłonkiem.
Aby uzyskać pożądane efekty pielęgnacja przy pomocy plastrów na blizny powinna trwać co najmniej miesiąc. W badaniach udowodniono, że po 2 miesiącach stosowania plastrów silikonowych, liczba blizn przerośniętych zmniejszyła się 2,5 krotnie.
Plastry silikonowe można stosować m.in. po operacjach ginekologicznych, po cesarskim cięciu,  operacjach związanych z usunięciem nowotworu, operacjach plastycznych.

Plastry wygodniejsze od kremów na blizny


Plastry na blizny wzbudzają zainteresowanie pacjentów po operacjach, gdyż jest to wygodniejsza metoda pielęgnacji niż np. smarowanie blizny maściami. Nie trzeba czekać aż maść się wchłonie, nie ma też ryzyka, że cała substancja lecznicza wetrze się w odzież, zamiast w skórę.


Warto więc wybrać nowoczesny sposoby do pielęgnacji blizny pooperacyjnej i to jak najwcześniej po przebytym zabiegu. Pomoże to uniknąć sytuacji, na którą skarży się wielu pacjentów cierpiących z powodu bliznowców i nieestetycznych blizn. Z jednej strony chcieliby pozbyć się szpecącego problemu, jednak wolą przyzwyczaić się do brzydkiej blizny niż poddać się kolejnemu zabiegowi chirurgicznemu, czyli wycięciu blizny.


*International clinical recommendations on scar management. Mustoe TA, Cooter RD, Gold MH, Hobbs FD, Ramelet AA, Shakespeare PG, Stella M, Teot L, Wood FM, Ziegler UE; International Advisory Panel on Scar Management. Plast Reconstr Surg. 2002 Aug;110(2):560-71.

Przeczytaj również: