Blizny nie muszą być szpecące

Cesarskie cięcie, operacja przepukliny czy choćby banalne wycięcie znamienia – ślad po każdym z tych zabiegów zostaje na naszej skórze do końca życia. Stosując się do kilku prostych zaleceń, zmniejszysz ryzyko wystąpienia szpecących, poprzerastanych...

Eksperci medycyny estetycznej, chirurdzy i dermatolodzy są zgodni, co do jednego – łatwiej zapobiec powstaniu nieładnej, rozległej blizny, aniżeli ukryć bliznę już istniejącą. Tworzenie się patologicznych blizn przerostowych, czy też bliznowców (zwanych również specjalistycznie keloidami) jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie i zależy od predyspozycji naszego organizmu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy swojej skórze pomóc.

 

Nie działaj agresywnie

 

Zszytą ranę trzeba przynajmniej 2 razy dziennie dezynfekować. Zamiast działającego zbyt drastycznie spirytusu, użyj łagodniejszego, ale równie skutecznego środka – na przykład octeniseptu, który kupisz w każdej aptece i roztworu soli fizjologicznej. Postaraj się także, aby na ranie jak najdłużej pozostał naturalny opatrunek, czyli strup. Jeśli rana dużej wielkości znajduje się w miejscu, gdzie ciało naturalnie zgina się podczas ruchu (np. pod łokciem, na szyi), lepiej założyć na nią opatrunek unieruchamiający.

 

Jedz zdrowo

 

Podczas gojenia się rany dieta jest szczególnie ważna. Powinna zawierać jak najwięcej witaminy A (występuje między innymi w brokułach, szpinaku, dyni i marchewce) oraz witaminy E (migdały, orzechy, kiełki soi). Zadbaj także o dużą ilość białka zawartego w mięsie, drobiu, rybach i produktach mlecznych.

 

Unikaj słońca

 

Blizny przynajmniej przez rok (!) nie można opalać ani na słońcu, ani na solarium. Promieniowanie słoneczne pobudza odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania brzydkich przerostów, swędzenia i bólu. Blizna, wystawiona na promieniowanie słoneczne, może też stać się dużo ciemniejsza i bardziej widoczna. Aby temu zapobiec, wystarczy zakleić ją plasterkiem, posmarowawszy wcześniej kremem z wysokim filtrem UV.

 

Stosuj plastry na blizny

 

Ogromne znaczenie dla przyszłego wyglądu skóry ma stosowanie specjalnych preparatów zapobiegających nieprawidłowemu zabliźnianiu się rany. Wśród środków dostępnych na rynku pojawiły się szczególnie skuteczne silikonowe plastry na blizny Sutricon. Żelowe plasterki, których nie widać ani nie czuć pod ubraniem, mają podwójne działanie. Po pierwsze zapobiegają tworzeniu się blizn przerostowych i szpecących bliznowców oraz likwidują nieprzyjemne dolegliwości, towarzyszące wykształcaniu się prawidłowej blizny. Blizna pod plastrem nie boli, nie swędzi i pozostaje elastyczna jak zdrowa skóra. Można o niej zapomnieć!

 

 

Przeczytaj również: