5 zasad pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu

Nie tylko sposób przeprowadzenia cięcia i założenia szwu ma wpływ na wygląd blizny po cesarskim cięciu. Już w pierwszych dniach zabliźniania rany można zacząć prawidłową pielęgnację, która sprawi, że blizna będzie gładsza i jaśniejsza.

Wiele mam zajętych nowonarodzonym dzieckiem zapomina o bliźnie, gdy tylko mijają dolegliwości związane z jej gojeniem. Warto jednak zasklepiającej się ranie poświęcić trochę uwagi w pierwszych tygodniach, by uniknąć nieprawidłowego bliznowacenia prowadzącego m.in. do przerostów. Właściwa pielęgnacja sprawi, że blizna będzie mniej widoczna, gładsza i jaśniejsza. Poniżej przedstawiamy podstawowe kroki pielęgnacji blizny.
 

  1. W pierwszych dniach po cesarce - kąpiel tylko pod prysznicem i częste przemywanie rany. Opatrunku założonego przez lekarza po cesarskim cięciu nie należy moczyć, jak również nie wolno moczyć w wannie świeżej rany. "Jednak już w trzeciej dobie możemy wziąć prysznic. Kilka dni po cięciu bliznę możemy myć dwa, trzy razy dziennie przy pomocy mydła hipoalergicznego.” - radzi Krystyna Lichocka, położna z wieloletnim doświadczeniem z Kliniki Euromedicum.
  2. Gojenie bez opatrunku. Jeśli lekarz nam na to pozwoli, ranę goimy na otwarto, gdyż ważny jest dobry dostęp powietrza. Rana nie może być ściśnięta bandażami. – „Dobrze, gdy możemy jak najszybciej zdjąć opatrunek z rany, nawet gdy mamy jeszcze założone szwy.” - uważa dr Witold Rogiewicz, specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa.
  3. Dobranie odpowiedniej bielizny. „Bielizna powinna być wykonana z naturalnych materiałów, lekka i przewiewna, nie powinna powodować ucisku na gojącą się bliznę.” – radzi położna Krystyna Lichocka.
  4. Szwy zdejmowane są zwykle w 7 dobie po ich założeniu. Tuż po wytworzeniu pierwszej blizny, powinniśmy próbować zwiększyć jej ukrwienie, czyli masować ją. „Jest to dobry sposób, pod warunkiem, że nie mamy zakażenia rany.” – dodaje dr Rogiewicz. Masowanie blizny to prosty zabieg, który możemy wykonać same w domu.
  5. Wybór odpowiedniego preparatu przyśpieszającego gojenie się blizny. Od niedawna w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia silikonowymi plastrami na blizny Sutricon. Plastry Sutricon skutecznie zmniejszają widoczność blizny, łagodzą także ból i świąd związane z gojeniem. Stosowanie plastrów powinno się zacząć wkrótce po chirurgicznym zamknięciu rany, kiedy nacięcie w pełni pokryło się nabłonkiem. Opatrunki z żelem silikonowym powinny być noszone przez minimum 12 godzin na dobę i jeżeli to możliwe przez 24 godziny na dobę z dwukrotnym przemywaniem w ciągu doby. Efekty widoczne są już po 2 miesiącach terapii.
     

Przeczytaj również: