Stereotypy krzywdzą kobiety

Wstyd towarzyszy naszym potrzebom seksualnym. Dlaczego? Bo istnieje wiele uprzedzeń uderzających w życie intymne kobiet. Poszukiwanie przyjemności w seksie przez płeć żeńską uważa się za niewłaściwe.

W społeczeństwie istnieje przyzwolenie na większą aktywność seksualną mężczyzn niż kobiet. Sugeruje się, iż kobiety nie mają takich potrzeb seksualnych jak mężczyźni. Co więcej, jeśli je mają, to lepiej, żeby nie miały. Funkcjonują też kulturowe stereotypy, jakoby mężczyzna bardziej zasługiwał na orgazm. Taki stan rzeczy promują też media. W powszechnym mniemaniu mężczyźni pragną zbliżeń bardziej niż kobiety. Skoro zaś potrzebują więcej seksu to ich przyjemność jest ważniejsza. Seks jest też dobry, gdy mężczyzna osiągnie przyjemność. Szczytująca niewiasta to jedynie bonus. W dodatku działający na korzyść mężczyzny.
 
Kobiety są uważane za istoty pozbawione czysto seksualnych pragnień. Od dziecka są społecznie warunkowane do ograniczania własnej aktywności seksualnej. Panuje przekonanie, że kobieta potrzebuje miłości, a nie seksu. Seks jest jedynie jej następstwem. I to raczej z inicjatywy mężczyzny. Kobieta ma go bowiem uszczęśliwić. Natomiast panie mówiące asertywnie o swojej seksualności są uznawane za wyuzdane.
 
Niemniej każdy człowiek doświadcza podniecenia i fantazji erotycznych. Każdy chce przeżywać rozkosz seksualną. Nie ma znaczenia czy jest to mężczyzna czy kobieta. Afirmowanie wszystkich aspektów własnej cielesności jest też niezmiernie ważne. Nieakceptowanie własnej seksualności przyczynia się do nieakceptowania siebie. Nie można natomiast kochać i szanować siebie, nie aprobując się w pełni. Odczuwanie niechęci do własnego ciała skutkuje odrazą do siebie.
 
Żadna kobieta nie powinna zatem czuć się winna. Każda ma prawo do rozkoszy. Poszukiwanie przyjemności seksualnej jest normalne i zdrowe. W zdrowej relacji istnieje równowaga między partnerami. Tak też seks powinien sprawiać przyjemność obydwu stronom. Stereotypy są krzywdzące również dla mężczyzn. Kobieta w pełni świadoma swojej seksualności i swoich potrzeb będzie bowiem lepszą kochanką niż zakompleksiona i wstydliwa.

  

Przeczytaj również: