Restrykcyjne diety i zaburzenia odżywiania

Moda na szczupłą sylwetkę pochodzi z USA. Była wynikiem zaniepokojenia środowisk medycznych rosnącą epidemią otyłości. Obecnie utożsamiana jest jednak z terminem ’fashion victim’

Szczupłą sylwetkę kobiety promowały media, tworząc wzór atrakcyjności fizycznej. Pierwowzorem dla tworzenia nowego kanonu piękna stała Twiggy, najsłynniejsza modelka lat 60 ubiegłego stulecia, Twiggy charakteryzowały duże oczy, regularne rysy i drobna dziecięca sylwetka, należąca jednak do dorosłej kobiety.


Współcześnie szczupła sylwetka kobiety jest obowiązującym kanonem piękna. Wiele spośród nas stosuje drastyczne metody, aby tylko osiągnąć ów ideał. Rezultatem tego są coraz powszechniejsze zaburzenia odżywiania. Szczególnie modne i popularne są obecnie szybkie i rygorystyczne diety.
Dieta taka pozwala zrzucić wagę błyskawicznie. Kończy się jednak to powrotem do poprzedniego stylu odżywiania. I z czasem utracone kilogramy wracają. Często stosujące te diety kobiety tyją bardziej, co jest określane w dietetyce efektem jo-jo. Poszukujemy coraz bardziej drastycznych metod odchudzania, a to prowadzi jedynie do zaburzeń odżywiania. Horror diety staje się niebezpieczną jawą.


Czym są zaburzenie odżywiania? Są to określone jednostki chorobowe na podłożu psychicznym, które charakteryzują zaburzenia łaknienia. Zaburzeń odżywiania nie diagnozuje się na podstawie regularności i ilości spożywanych posiłków, ale naszego stosunku do jedzenia. Kobieta odżywiająca się prawidłowo je, kiedy czuje głód i przestaje, kiedy czuje się już syta i najedzona. Zwyczajem jest jedzenie różnych ilości pożywienia w różnych dniach. Problem pojawia się wówczas, kiedy spożywaniu żywności towarzyszą niczym nieuzasadnione wyrzuty sumienia oraz poczucie wstydu. Jedzenie staje się zmorą naszego życia – klęską planów i postanowień. Tyle, że biologii nie da się oszukać. Jedzenie jest niezbędne do życia.


Zaburzenia odżywiania prowadzą do wyniszczenia organizmu. Prowadzą do chorób psychicznych i somatycznych. Bezustanne kontrolowanie jedzenia i myślenie o nim przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Kobiety martwią się o wygląd swojego ciała i jego wagę. Tymczasem restrykcyjna dieta nie pomoże w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Kilogramy tracone są kosztem zdrowia - ze zdrowiem traci się również urodę. Chorzy na zaburzenia odżywiania bardzo często cierpią również na depresję. Kobiety nie radząc sobie z problemami łaknienia, sięgają po alkohol lub narkotyki. Szukają zapomnienia w seksie.


Co więc robić? Nie stosujcie restrykcyjnych diet, nie poddawajcie się nowym, cudownym dietom odchudzającym. Sprawdzonym sposobem na odpowiedni, zdrowy wygląd jest trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna. Natura nie podlega modzie i chwilowym potrzebom otoczenia.


 

Przeczytaj również: