Przygotuj się zanim zaczniesz biegać

Ma być receptą na zachowanie szczupłej sylwetki, uśmiechu na twarzy i ogólnej sprawności organizmu. Bieganie nie jest jednak czynnością, którą możemy zacząć wykonywać bez przygotowania, szczególnie, jeśli nie biegałyśmy przez ostatnie lata.

Bieganie jest dziś pasją wielu ludzi, bez względu na płeć i wiek. Jednak nie każdy potrafi odnaleźć w sobie na tyle dużo motywacji, aby rozpocząć systematyczne treningi. Nie rzadziej zdarza się również sytuacja, że ktoś - też bez względu na płeć - kto już rozpoczął bieganie, bardzo szybko rezygnuje z kontynuowania treningów.

 

Dlaczego tak wiele kobiet przerywa bardzo szybko regularne bieganie? Czemu pełna zapału kobieta ma dosyć sportowego wysiłku po jednym bieganiu? Wynika to bardzo często z tego, że nie przygotowała się należycie do rozpoczęcia biegania.

Na początku powinno się bowiem przemyśleć zarówno swoje wybory dotyczące tempa biegu, jego dystansu, a także odpowiedniego przygotowania pod względem sprzętowym. Wielu osobom wydaje się, że bieganie jest sportem, który nie wymaga posiadania jakiejkolwiek specjalnej odzieży. Okazuje się jednak, że źle dobrane buty do biegania, albo niedopasowana odzież, mogą skutecznie odebrać radość z uprawiania tego sportu.

 

Nasze buty powinny być bardzo wygodne, a przede wszystkim lekkie i zapewniające odpowiednią amortyzację. Dobrze jest również, jeżeli skutecznie chronią nas one przed odciskami i otarciami, które są przecież powodem dla wielu osób to tego, aby szybko przerwać treningi.

Nie mniej istotne jest również to, aby swój trening odpowiednio zaplanować. Jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy, wtedy rozpocznijmy od niewielkich dystansów i lekkiego tempa. Wraz ze zwiększaniem się naszej wydolności, będziemy również przebiegali więcej kilometrów i stopniowo zwracali uwagę na osiągane czasy.

 

Nie zapominajmy również nigdy o porządnej rozgrzewce poprzedzającej bieganie. Jest to bowiem gwarancją, iż znacznie zmniejszymy ryzyko kontuzji, która wykluczyłaby nas z treningów na najbliższy czas.

Pamiętajmy, że bieganie jest niezwykle zdrowe, ale tylko pod warunkiem, jeśli odpowiednio się przygotujemy przed rozpoczęciem każdego biegu. Przestrzegając powyżej opisanych zasad, będziemy mogli czerpać z uprawiania tego sportu wyłącznie same korzyści. Biegajmy więc!

 

Przeczytaj również: