Nie lekceważ bólu miednicy!

W natłoku codziennych obowiązków zapominamy o sobie. Tymczasem, nie tylko odpowiednia fryzura i makijaż powinny zabierać nasz czas. Wsłuchujmy się w siebie i nie lekceważmy sygnałów, które wysyła nasz organizm. Szczególnie, jeśli dotyczy to bólu miednicy.

Ból miednicy występuje u kobiet bardzo powszechnie. Jego przyczyny mogą być rożne. Może pojawić się nagle i być oznaką poważnego schorzenia. Może również występować przewlekle i okazać się mniej groźny. W każdym przypadku należy jednak jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, by ustalić jego przyczynę.


Miednica jest najniższą częścią brzucha. Znajdują się w niej jelita, pęcherz moczowy, jajniki i macica. Ból pojawiający się w miednicy zazwyczaj dotyczy jednego z tych narządów. W niektórych przypadkach ból pochodzi z kości miednicy, znajdujących się obok tych organów bądź pobliskich mięśni, naczyń krwionośnych, nerwów i stawów.  Przyczyn bólu jest zatem wiele.


Mogą wystąpić dwa rodzaje bólu: nagły, tzw. ostry ból lub trwały, nawracający – przewlekły. O ile problem nie jest związany z ciążą lub okresem, przyczyną ostrego bólu może być bakteryjne zakażenie macicy, jajowodów i jajników lub zakażenie dróg moczowych. Choroby wymagają natychmiastowego leczenia antybiotykami. Ból pojawia się też w przypadku torbieli jajnika. Jest to worek wypełniony płynem. Powoduje ból, gdy dojdzie do jego rozerwania. Musi zostać wówczas usunięty.

 

Bolesność wywołują też ropnie w obrębie miednicy. W tym wypadku konieczny jest pobyt w szpitalu. Ostry ból może wywołać także endometrioza, przekrwienie miednicy, jak i wiele innych chorób. Pojawienie się ostrego bólu jest objawem bardzo niepokojącym.


Przewlekły ból również może wystąpić w następstwie wyżej wymienionych chorób. Bolesność bywa bardzo ciężka do zdiagnozowania. Może dotyczyć wielu organów. Niektóre z przyczyn bólu miednicy są bardziej poważne niż inne. Jeżeli kobieta ma pewność, że zna pochodzenie bólu, np. jest związany z okresem, może zażyć lek przeciwbólowy. Jednak nie znając źródła lub wówczas, gdy pojawi się ból ostry, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Bólu miednicy nigdy nie wolno lekceważyć.
 

 

Przeczytaj również: