Nałogi i nadwaga leczone hipnozą

Skoro nie chcemy korzystać z restrykcyjnych diet, to może hipnoza jest w stanie nas wesprzeć w odchudzaniu? Podobnie może być z próbami rzucenia palenia papierosów.

Hipnoza to stan zmienionej świadomości, w którym uwaga skierowana jest na konkretnym wspomnieniu lub pojęciu. Leczenie hipnozą to hipnoterapia, która wykorzystywana jest zazwyczaj przez lekarzy psychiatrów, psychologów i terapeutów.

Wykwalifikowani psychoterapeuci, posługują się hipnozą w różnych celach. Jednym z nich jest modyfikowanie zachowań, czyli pomaganie choremu w rozwiązywaniu problemów (takich, jak nadwaga, nałogi, czy zwalczanie urazów z dzieciństwa).

Doświadczenia nad hipnozą udowodniły jednoznacznie że hipnoza nie jest związana z żadnym szczególnym stanem umysłu, a częstotliwość pracy mózgu osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości pracy mózgu osób świadomych swojego życia – czyli nie będących w hipnozie.

Problem z hipnozą i duża nieufność w stosunku do tej metody związana jest z postacią jej twórcy. Był to uważany za szarlatana neurolog Franz Anton Mesmer, który wystąpił z licznymi teoriami, plasującymi go dzisiaj raczej wśród zwolenników new age, a nie w świecie nauki.

Hipnozę w psychologii klinicznej oraz hipnoterapii zastosował jako pierwszy amerykański psychiatra, Milton Hyland Erickson. Erickson uznany został przez specjalistów medycznych za czołowego eksperta w dziedzinie współczesnej hipnozy medycznej. Na podstawie jego prac psycholog Richard Bandler oraz lingwista John Grinder opracowali Model Miltona, który stał się podstawą programowania neurolingwistycznego

Czym jest Model Miltona? To sposób wywołania i utrzymania transu przy użycia języka w celu dotarcia do ukrytych zasobów osobowości.

Hipnozę stosuje się również do diagnozowania zespołu rozszczepienia osobowości, leczenia bólu, oraz zwalczania różnych fobii m.in. pokonywania strachu przed lataniem samolotem.

Nie każdego jednak można wprowadzić w stan hipnozy. Czasem wewnętrzne lub podświadome opory przeszkadzają w tej terapii. Bardzo ostrożnie należy podchodzić do ogłoszeń o leczeniu hipnozą i zawsze upewniać się czy wykonuje ją specjalista ze specjalnymi referencjami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Nie należy utożsamiać leczenia hipnozą z hipnozą stosowaną dla rozrywki.
 

 

Przeczytaj również: