Kobieta w samotnej podróży

Bez względu na płeć wiele osób szokuje informacje, że kobieta mogła samotnie udać się w podróż lub na wakacje. Przecież współczesny świat to nie dżungla! Kobieta może podróżować samotnie - warto pamiętać tylko o kilku zasadach takich wypraw.

Kiedy mówisz ‘wakacje’, zapewne przychodzą ci do głowy wyjazdy rodzinne, kolonie szkolne, miesiąc miodowy, albo przerwy świąteczne, które spędzałaś w gronie bliskich ci osób. Czasami jednak wakacje w pojedynkę mogą okazać się tymi, które będziesz wspominać najlepiej.

Zaraz po maturze wyjechałam samotnie na pół roku do Portugalii i teraz po wielu latach stwierdzam, że to był najlepszy okres w mym życiu. Wtedy przekonałam się o własnej silę i dowiedziałam się, że jestem w stanie poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu. Byłam sama w obcym kraju, mogłam polegać tylko na sobie i na kontaktach, które dopiero co miałam nawiązać. Do dzisiaj wspominam i przeżywam od nowa przygody z tamtych, samotnych wakacji.

Kilka rad dla kobiet, które planują samotne podróże:

Po pierwsze, za nim wyjedziesz do innego kraju, albo na drugi kontynent – spróbuj pojechać samotnie do innego miasta. Wsiądź do pociągu, ciesz się podróżą, nawiązuj rozmowy z podróżującymi ludźmi, a kiedy dojedziesz na miejsce zwiedzaj lokalne zabytki. Możesz robić wszystko, co ci się podoba, bo jesteś sama i nie musisz się liczyć ze zdaniem innych. Brzmi egoistycznie, ale czasami trzeba zadbać o siebie. Im będziesz ty szczęśliwsza, tym radośniejszy będzie świat.

Nim gdziekolwiek pojedziesz - zaplanuj, co będziesz robiła.
Skorzystaj z Internetu aby zarezerwować miejsce w hotelu, poprzyglądaj się mapie obszaru, po jakim będziesz się poruszała. Nie jest dobrym pomysłem trafić o godzinie 22 do obcego miasta i błąkać się po nim nie mogąc odszukać hotelu.

Śmiało, możesz być samolubna.
Możesz jeść, co ci się podoba. Siedzieć w parku godzinami i patrzeć jak rośnie trawa, uprawiać sport, skakać ze spadochronu, albo nie robić nic i spać do południa. Jak też nie spać całą noc! Kiedy jesteś sama, możesz robić wszystko to, na co zawsze miałaś ochotę, a w czym ograniczali cię inni ludzie. Przynajmniej na czas wyjazdu pozwól sobie na chciwość i samolubność. Bierz od życia garściami, bo ten świat jest twoim światem.

Unikaj noszenia wyzywających ubrań. Na ziemi istnieją kraję konserwatywne, w których mieszkańcy nie akceptują tego typu ubioru i możesz przez to narobić sobie niepotrzebnych kłopotów. Zostaw też w domu szykowną biżuterie i drogie gadżety. Jeżeli używasz iPada, to w niektórych krajach możesz uchodzić za bogatą i zainteresować sobą złodziei i oszustów. Po prostu, przybywasz w obce miejsca, gdzie chcesz zwiedzać i podziwiać - niekoniecznie ty musisz być tam najbardziej dostrzeganą osobą. To akurat samotnie podróżującej kobiecie może się do niczego dobrego nie przydać.

Kiedy wyjeżdżasz sama, pozostawaj w kontakcie z bliskimi. Możesz wrzucać zdjęcia na swój profil na Facebooku, albo mailować lub też prowadzić bloga, czy fotobloga. Opowiadaj o tym co widziałaś, co przeżyłaś i co planujesz na następny dzień. Twoja rodzina i przyjaciele będą wiedzieli, gdzie akurat jesteś i być może ta wiedza pozwoli im szybko interweniować, gdyby zaskoczyły cię jakieś niespodzianki w podróży.


Podróżowanie samemu wcale nie oznacza, że będziesz czuła się samotnie.
W zasadzie spotkasz więcej ludzi, niż gdybyś była z kimś. Jeżeli się zgubisz, albo zaczniesz się nudzić, niejako z musu będziesz musiała odezwać się do innych, nieznajomych ci osób. To pozwoliło mi trochę wyjść z mojej skorupy, bo z natury jestem osobą nieco nieśmiałą i wycofaną. Sytuacja wymuszała na mnie kontakt z innymi i przez to uczyniła bardziej otwartą oraz życzliwą innym ludziom.

 

dd
 

Przeczytaj również: