Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa jest problemem wielu kobiet, bo dotyczącym najbardziej intymnej sfery naszego ciała. Wizyta często zbyt długo odkładana w czasie. Najczęściej do odwiedzenia ginekologa zmusza nas dopiero silny ból, albo pierwsza ciąża.

Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta u ginekologa? Jak najwcześniej! Dlaczego problemem dla wielu kobiet jest wizyta u ginekologa? To wina wstydu. Do wizyty u ginekologa zmusza nas silny ból, albo pierwsza ciąża. Czy słusznie postępujemy, poddając się wstydowi? Oczywiście, że nie! Zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy wykonywać profilaktyczne badania ginekologiczne już po pierwszej miesiączce, lub tuż po pierwszym stosunku.

Jeśli u kobiety występują: nieregularne lub bardzo bolesne cykle menstruacyjne,  nadmierne owłosienie, kłopoty z trądzikiem, upławy o żółto-zielonkawym zabarwieniu, powodujące ból, pieczenie, czy swędzenie okolic intymnych, lub cokolwiek, co nas niepokoi, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Każda kobieta, bez względu na swój wiek powinna też badać swoje piersi.  Dokładne instrukcje jak wykonać takie badanie można znaleźć przeszukując Internet, jednak zaleca się, aby raz na jakiś czas zrobił to lekarz.

Udane życie seksualne to również... wizyta u ginekologa. Kobietom, które uprawiają seks dodatkowo zaleca się co roku badanie cytologiczne, które nie jest przyjemne, mimo, iż nie jest bolesne, ale konieczne. Polega ono na pobraniu rozmazu z szyjki macicy. Wykonuje się je w ramach profilaktycznych badań przesiewowych raka szyjki macicy. Jednym słowem, cytologia pozwala na wykrycie nowotworu, jeszcze w jego przedrakowym stadium, ale ujawni też każdą, nawet najmniejszą zmianę hormonalną, czy stan zapalny.

Zatrważającym jest fakt, że według statystyk, jedna trzecia Polek nie miała nigdy w życiu przeprowadzonego badania cytologicznego, co  niestety jest tragiczne w skutkach, bo codziennie w Polsce, na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet!


Nowotwór szyjki macicy rozwija się kilkanaście lat, dlatego wykrycie go we wczesnym stadium daje nawet 100% szans na całkowite jego wyleczenie. Ale jedynym na to sposobem są regularne badania cytologiczne.

Oprócz badań, ważnym aspektem wizyt u ginekologa, dla większości kobiet, jest dostęp do hormonalnej antykoncepcji, która niemalże w 100% chroni nas przed niechcianą ciążą.

Jak wybrać właściwego lekarza? Wystarczy dostęp do Internetu, gdzie można sprawdzić nie tylko, to jacy specjaliści w danym mieście przyjmują, jakie są ich terminy, ale również jak podchodzą do pacjentek.

Nie pozwólmy, aby wstyd i strach paraliżował nasze umysły przed wizytą u ginekologa. Kontrolujmy nasze choroby, nie pozwólmy im kontrolować nas!

 

 

Przeczytaj również: