Czym jest skolioza?

Każda kobieta chce wyglądać pięknie, ale czasami nasze wzajemne rozumienie piękna może się zdecydowanie różnić. Niektóre wady naszego organizmu mogą być nieprzyjemne ze względu na skutki zdrowotne. Warto więc poznać niektóre choroby.

Co to jest skolioza? To schorzenie - boczne skrzywienie kręgosłupa, który przekrzywia się w prawo lub w lewo, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy nastoletnie ciało, a konkretnie jego mięśnie przy kręgosłupie nie nadążają za rozwojem kości. Czyli im szybciej rośniemy, tym bardziej jesteśmy narażeni na skoliozę.

Wygięcie kręgosłupa o którym mowa powyżej zaburza równowagę tułowia, a tym samym sprawia, że środek ciężkości ciała jest przesunięty, a kręgosłup zaczyna swoim kształtem przypominać literę S. Na początku nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego bacznie należy przyglądać się swojemu ciału, szczególnie wtedy, kiedy szybko rośniemy, ponieważ po jakimś czasie może się okazać, że z pleców zacznie wystawać łopatka, a wypychane z jednej strony przez kręgi żebra, zaczną tworzyć nieestetyczną wypukłość, zwaną potocznie garbem żebrowym. 

Taka deformacja kręgosłupa prowadzi do zniekształcenia miednicy oraz klatki piersiowej, a także jest przyczyną zmiany ułożenia narządów wewnętrznych, jak również prowadzi do osłabienia mięśni przy kręgosłupie z jednej strony (powstaje widoczna wypukłość), a przy drugiej do ich nadmiernego napięcia (zauważalna wklęsłość).

Dlatego jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że skolioza może dotyczyć i ciebie, bezzwłocznie porozmawiaj z rodzicami i udajcie się do lekarza rodzinnego, który skontroluje twój kręgosłup i w razie potrzeby skieruje cię do ortopedy.

 

Jakie są przyczyny skoliozy? Zdecydowana większość przyczyn powstawania skoliozy nie jest nadal znana specjalistom medycznym. Najczęściej odpowiedzialny za skoliozę jest wrodzony defekt kostny, m.in. sytuacja, w której wykształciła się zaledwie połowa kręgu. Kolejne przyczyny występowania skoliozy to zwyrodnienie kręgosłupa w zaawansowanej fazie oraz nierówne napięcie mięśni przykręgosłupowych. W przypadku skoliozy nie mówimy o monolitycznej, jednolitej chorobie, ale o całym szeregu schorzeń o najróżniejszych przyczynach.

Jak leczyć skoliozę? Najlepszym sposobem na tę chorobę jest gimnastyka korekcyjna, która zwykle zaczyna się w poradni rehabilitacyjnej, a kończy codziennymi czterdziestominutowymi ćwiczeniami w domu. Drugim sposobem często zalecanym przez ortopedów jest noszenie gorsetu ortopedycznego, który wymusza wręcz na kręgosłupie jego właściwe ułożenie poprzez nacisk. Trzecią metodą na pozbycie się skoliozy jest operacja, która niestety nie przywraca kręgosłupowi 100% sprawności.
 

Przeczytaj również: