Czy mięśnie ważą więcej niż tłuszcz?

Aktywność fizyczna kobiety jest doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie kształtnej sylwetki. Zdarza się jednak, że ćwiczysz, a waga stoi w miejscu. Niemniej ubrania wydają się być luźniejsze.

Rodzi się wówczas pytanie, które wiele osób sobie zadaje, czy zatem mięśnie ważą więcej niż tłuszcz?

 

Niestety, to nie jest prawda. Mięśnie nie ważą więcej niż tłuszcz. Kilogram zawsze będzie kilogramem. Nieporozumienie bierze się z faktu, że mięśnie mają bardziej zwartą budowę niż tkanka tłuszczowa. Objętościowo może się zatem wydawać, że faktycznie są cięższe. Oznacza to po prostu, że kilogram mięśni zajmuje znacznie mniej miejsca niż kilogram tłuszczu.


Panie mające niewiele kilogramów do stracenia mogą po treningu siłowym nie zauważyć u siebie spadku wagi. Co więcej, liczba kilogramów może u nich nawet wzrosnąć. Mimo wszystko, będą jednak wyglądać szczuplej, co najłatwiej zauważyć po luźniejszej odzieży. Wszystko to wynika ze zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, czyli mięśni, kości i objętości krwi i zmniejszenia tkanki tłuszczowej.


Nie należy zatem zawsze sugerować się wagą. Warto budować masę mięśniową, ponieważ rola mięśni w uzyskaniu idealnej sylwetki jest ogromna. Mięśnie zwiększają bowiem metabolizm. Kilogram mięśni, nawet w stanie spoczynku, spala około cztery razy więcej kalorii niż kilogram tłuszczu. A więc, im więcej mięśni, tym więcej spalonych kalorii.

 

Polecamy lekturę: Restrykcyjne diety i zaburzenia odżywiania


Warto też wiedzieć, że podczas odchudzania organizm spala nie tylko tkanką tłuszczową, ale też masę mięśniową. Wraz z utratą mięśni zmniejszeniu ulega zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Stąd też początkowa utrata wagi jest zawsze większa. Kolejne kilogramy tracone są już w znacznie wolniejszym tempie. Ponadto w razie powrotu utraconych kilogramów mięśnie odzyskiwane są w najmniejszym stopniu. Zazwyczaj ich miejsce zajmuje tłuszcz i woda. Wszystko to skutkuje spowolnieniem metabolizmu i sprawia, że utrata wagi jest znacznie trudniejsza.

 

Przeczytaj również: