Czy jesteś uzależniona od kawy?

Aromatyczna, pełna magii, głębokiej czerni oraz... kofeiny. Kawa od lat prezentowana nam jest jako cudowne uzupełnienie dnia pełnego pracy i wysiłku, jako element stylu życia. Nie doceniamy faktu, że kawa może nas uzależnić.

Lekarze coraz częściej ostrzegają przed uzależnieniami. Jedną z używek, choć akceptowaną przez ogół społeczeństwa jest kawa. Kofeina jest najczęściej używaną na świecie substancją pobudzającą, tanią i łatwo dostępną. Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Po pewnym okresie spożywania kofeiny, między innymi pod postacią kawy, pojawia się zjawisko tachyfilaksji, czyli tolerancji. Stopniowo odpowiedź biologiczna na kofeinę osłabia się. Kofeina może powodować uzależnienie. Wiele osób nie jest jednak świadomych istnienia problemu uzależnienia od kawy.


Zaznaczmy jeszcze raz, że substancją uzależniająca w kawie jest kofeina. Wiele osób od niej uzależnionych cierpi na objawy odstawienie, w tym bóle głowy, zmęczenie i trudności z koncentracją. Symptomy mogą nawet przypominać grypę. Czasem bowiem występują nudności i bóle mięśni. Z testów medycznych wynika, że 50% ludzi rezygnujących z kawy doświadcza bólów głowy. Natomiast 13% czuje się na tyle źle, że nie jest w stanie pracować.


Uzależnienie od kawy jest bardzo rzadko rozpoznawane. Co więcej, większość osób nie traktuje spożywania dużych ilości kawy jako problemu. Nikt nie jest w pełni świadomy, że nadmierna konsumpcja tego napoju może czasem wymagać leczenia. Ponadto wiele osób nie jest w stanie określić, jak dużo kawy spożywają dziennie. Nie ma też dużego znaczenia fakt, czy jest to kawa naturalna czy kawa rozpuszczalna.


Negatywne skutki uzależnienia od kofeiny są również dla większości ludzi nieznane lub pobłażane. Często nie są oni świadomi, że określony problem zdrowotny może mieć związek ze spożywaniem kawy. W społeczeństwie istnieje też błędne przekonanie, że z kawy nie jest trudno zrezygnować. Badania populacyjne wskazują jednak, że ponad 50% osób ma spory problem z odstawieniem lub ograniczeniem kofeiny.


Wiele osób nie jest w stanie obniżyć spożywania kofeiny, nawet gdy może mieć to negatywny wpływ na ich zdrowie, np. w przypadku chorób serca czy nadciśnienia. Kobiety często mają problem z odstawieniem kawy w czasie ciąży. Tymczasem ciężarne panie mogą spożywać jedynie 200 mg kofeiny dziennie. Zdrowi dorośli nie powinni przekraczać zaś 400 mg, co równa się około dwóm lub trzem filiżankom kawy.

  

Przeczytaj również: