Co jest podstawą intymnego komfortu?

Jesteśmy kobietami. Każda z nas jest jednak inna. Niektórym z nas szkodzi depilacja intymna, innym z nas – kąpiel w basenie. Jako kobiety możemy reagować infekcją pochwy na silny stres i przykre emocje. Jednak będziemy zdrowsze, jeśli będziemy...

Odwiedzaj ginekologa

 

Choć wizyta u ginekologa nie jest najprzyjemniejszym wydarzeniem, zdrowa kobieta powinna badać się przynajmniej raz do roku. Podczas kontrolnej wizyty oprócz badania ginekologicznego, wykonaj również cytologię, USG piersi i narządu rodnego. Jeśli skończyłaś 40 lat, wybierz się na mammografię. Nie zaszkodzi również morfologia i badanie moczu. Taki coroczny przegląd pozwoli w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości (rak szyjki macicy, nadżerki, infekcje) i szybko im zaradzić.

 

Bądź wierna

 

Wierność jednemu partnerowi to nie tylko sprawa moralności. Częste zmiany partnerów wiążą się z ryzykiem zakażenia poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale także zwiększają możliwość dolegliwości takich jak grzybica czy bakteryjne zapalenie pochwy. Jeśli już musisz spotykać się z wieloma facetami, pamiętaj o prezerwatywie, która chroni nie tylko przed AIDS, ale i przed mniej groźnymi, choć bardzo dokuczliwymi schorzeniami.

 

Zapewnij sobie optymalną higienę

 

Miejsca intymne nie są jałowe i nie powinnaś dążyć do utrzymania ich w sterylnej czystości. Zbyt gorliwe dbanie może przynieść podobne skutki jak niewystarczające mycie. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych powinna polegać na umyciu ich 2 razy dziennie ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Lepiej zrezygnować z antybakteryjnych mydeł czy żelów i zastąpić je hipoalergicznym mydełkiem dla niemowląt lub preparatem przeznaczonym tylko do higieny intymnej. Zdecydowanie zrezygnować należy z irygacji (płukania za pomocą irygatora), o ile nie są to zabiegi lecznicze zalecane przez lekarza.

 

Wyrzuć gąbki i myjki

 

Okolice intymne powinnyśmy myć dłonią lub przeznaczoną do tego celu jednorazową chusteczką. Wszystkie kosmetyczne utensylia, takie jak szczotki i myjki lepiej zostawić do pielęgnacji reszty ciała. Bakterie i grzyby uwielbiają wilgotne materiały, takie jak gąbki do mycia. Choćbyś prała je w stu stopniach codziennie, nie pozbędziesz się wszystkich zarazków. To samo dotyczy ręczników. Okolice intymne osuszaj jednorazowymi chusteczkami. Jeśli nie możesz obejść się bez ręcznika, nie używaj go do wycierania reszty ciała i pod żadnym pozorem nie pożyczaj nikomu.

 

Noś przewiewną bieliznę

 

Koronkowe stringi ze sztucznego materiału są być może seksowne, ale cena, jaką możesz zapłacić za noszenie ich przed siedem dni w tygodniu od świtu do nocy, jest zbyt wysoka. Stringi ułatwiają bakteriom fekalnym wędrówkę z odbytu do pochwy, a to kończy się zwykle dokuczliwą infekcją. Zamiast obcisłych majtek ze sztucznego włókna wybierz równie ładne bawełniane figi lub bokserki. Uważaj także na zbyt ciasne dżinsy – one również mogą przyczynić się do infekcji.

 

Pamiętaj o probiotykach

 

Twoje zdrowie intymne zależy przede wszystkim od jakości flory bakteryjnej znajdującej się w pochwie. Aby zwiększyć ilość dobrych bakterii, przyjmuj preparaty probiotyczne wspomagające intymną mikroflorę. Zamiast mało komfortowych środków dopochwowych, możesz zdecydować się na probiotyk doustny. O dodatkowej dawce pożytecznych bakterii warto pamiętać szczególnie podczas kuracji antybiotykami, w czasie okresu i podczas ciąży, kiedy spada naturalna odporność organizmu.

 

 

Przeczytaj również: