Chcę być szczęśliwa w pracy

Jest niedziela, wybiła właśnie godzina 16. Jesteś zrelaksowana i szczęśliwa, czy raczej już przechodzą cię dreszcze na myśl o poniedziałkowej pobudce do pracy? Jeżeli żyjesz tylko w weekendy, a twoja praca w ogóle nie sprawia ci przyjemności, to nie...

Życie powinno być przyjemnością. Tymczasem korzystasz z niego tylko przez dwa dni w tygodniu. Może pomożemy ci połączyć pracę i zabawę tak, aby osiągnąć sukces w obu?

W swojej karierze należy dążyć jednocześnie do kilku rzeczy. Najlepiej wybrać taką pracę, która przynosi sensowne pieniądze, pozwala na rozwijanie osobistych pasji, dostarcza satysfakcji i angażuje społecznie. Ciężki orzech do zgryzienia, prawda?

Generalnie spełnienie się w pracy napędza większe zaangażowanie i energie do jej wykonywania. To czyni cię jeszcze lepszym pracownikiem, a jednocześnie szczęśliwszym człowiekiem. Niektórzy mówią, że należy odgradzać życie prywatne od pracy, ale czy to właściwie? Czy nie lepiej, jeżeli granice pomiędzy pracą, a życiem osobistym się zacierają i przenikają wzajemnie?

Postaraj się, aby twoi współpracownicy, stali się twoimi przyjaciółmi.

To cechy przyjaźni, wzajemnego zaufania i szacunku tworzą podstawy relacji międzyludzkich i satysfakcji z kontaktu z drugim człowiekiem. Jeżeli stworzysz podobne kontakty ze swoimi współpracownikami – odniesiesz sukces, a praca stanie się przyjemnością samą w sobie. Przełam się i zaproś koleżankę z pracy na kawę. Pamiętaj, aby podczas rozmowy nie koncentrować się na obecnym projekcie, ani nawet na plotkach biurowych. Pomówcie o waszych zainteresowaniach, hobby, rodzinie albo wakacjach.

Dziel się swoim doświadczeniem.

Wybierz osoby od których możesz się uczyć, poszukaj również takich, którym samemu możesz przekazać swoją wiedzę. Rozwijaj się dzięki bardziej doświadczonym ludziom i ucz profesji młodzików, którzy dopiero startują w wyścigu szczurów.

Określ swoje pasje.


Zastanów się w czym tak naprawdę jesteś dobra i co sprawia ci przyjemność. Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:

Jaki był twój ostatni roboczy projekt, podczas którego realizacji czułaś jakbyś nie pracowała?
Co lubiłaś robić w dzieciństwie?
Co byś teraz robiła, gdybyś nie potrzebowała pieniędzy?

Zamień obowiązek pracy w przyjemność pracy.


Jeżeli pracujesz, jako sprzedawczyni ubezpieczeń, ale kochasz organizować imprezy i planować spotkania, poproś swojego szefa o zorganizowanie kilku spotkań integracyjnych, którymi organizacją zajmiesz się osobiście. Jeżeli pracujesz w branży finansowej, a jesteś fanką sportu – zorganizuj firmową ligę piłki nożnej.

Jeżeli naprawdę nie możesz realizować w pracy swoich pasji i zainteresowań, pomyśl o zmianie fachu. Wiemy, że w praktyce jest to niezmiernie trudne. Czasami w ogóle nie możemy znaleźć JAKIEJKOLWIEK pracy, a co dopiero takiej, która jest zgodna z naszymi zainteresowaniami.

 

Jeżeli nie widzisz szansy, aby wyrwać się z tego błędnego koła, postaraj się zrobić coś sensownego po godzinach. Np. jeżeli lubisz zwierzęta – zostań wolontariuszką w schronisku. Lubisz czytać? Zorganizuj osiedlowy klub książki. Głowa do góry!
 

Przeczytaj również: