Bulimia, choroba młodych kobiet

Bulimia to choroba młodych kobiet. Warto sobie to uświadomić i pamiętać, że jesteśmy na bulimię dużo częściej, niż mężczyźni narażone ze względów kulturowych.

Bulimia zaliczana jest do tych chorób, które mają szeroki zasięg. Udzielenie odpowiedzi na pytanie o jej przyczyny nie jest wcale tak prostym zadaniem, podobnie jak wskazanie tych, którzy mogą na nią zachorować. Mimo tych problemów można stwierdzić z całą pewnością, że najbardziej podatne na nią są młode kobiety oraz dziewczęta, dla których atrakcyjny wygląd i dążenie do idealnej sylwetki są bardzo ważnymi sprawami.

 

Nie oznacza to jednak, że panowie są od tego zaburzenia odżywiania całkowicie wolni. Wręcz przeciwnie – choć stanowią mniejszość, i oni chorują na bulimię. Jednak znacznie bardziej narażone są na bulimię kobiety, które z natury więcej uwagi poświęcają takim kwestiom, jak wygląd oraz sylwetka. Panowie w znacznie mniejszym stopniu zwracają uwagę na swój wygląd, rzadziej też dokonują na jego podstawie samooceny.

Różnice w podejściu do własnego wyglądu między kobietami a mężczyznami są doskonale widoczne już w okresie dojrzewania. Chłopcom łatwiej jest w tym czasie zaakceptować zmiany zachodzące w ich wyglądzie, podczas gdy ich rówieśniczki przejmują się zmianą sylwetki i pojawiającymi się nagle krągłościami. Wiele z nich wstydzi się tych zmian, stąd też tak częste kompleksy i problemy z akceptacją swego nowego oblicza. Często zdarza się, że młode dziewczęta szukają ucieczki przed swymi problemami (a w okresie dojrzewania jest ich wiele) właśnie w jedzeniu.

Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, iż osoby młode są szczególnie narażone na problemy związane z bulimią jest wyjątkowo silna podatność nastolatków na sugestie i wpływy środowiskowe. Moda na szczupłą sylwetkę staje się dla nich zatem jednym z tych czynników, które mogą zapoczątkować błędne koło: dieta – obżarstwo i doprowadzić z czasem do poważnych problemów zdrowotnych.
 

Kobiecy organizm nie jest bardziej narażony na chorobę bulimii. To jedynie kwestia nacisku kulturowego - fashion victim - który zmusza kobietę do nienaturalnego wysiłku. Kobiety częściej ulegają presji otoczenia, zewnętrznym naciskom - są w tym nie tylko bardziej podatne od współczesnych mężczyzn. Są też silniejsze i wytrwalsze w swoich postanowieniach. Niestety, rygor diety i szczupłej sylwetki nie zawsze służy naszemu zdrowiu.

 

Może należy więc wytrwale unikać jakiejkolwiek reakcji na zewnętrzne sugestie dotyczące naszej wagi?

 

  

Przeczytaj również: