Seks po menopauzie

Kobiety często słyszą o niskiej jakości życia seksualnego po menopauzie. Nie należy jednak się sugerować takimi informacjami, które są wyssane z palca. Niektóre wady wieku można bowiem zamienić w jego zalety. Seks po menopauzie może być znacznie lepszy,...

Niewątpliwy plus menopauzy to brak miesiączki. Seks w trakcie menstruacji nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Większość par powstrzymuje się przez te kilka dni przed zbliżeniami. Dla kobiety niekomfortowy jest również czas przed okresem. Czują się zmęczone i podenerwowane. Dokuczają również dolegliwości fizyczne – bóle głowy oraz piersi. Po menopauzie problem ten znika. Seksem można cieszyć się zawsze. 
 
Brak okresu to również brak obawy przed zajściem w ciążę. Nie ma potrzeby stosowania tabletek, wkładek czy prezerwatyw. O ile kobieta posiada stałego wiernego partnera. Strach przed poczęciem kolejnego potomka może też wpływać negatywnie na współżycie. Kobiety nie odczuwają pełnej przyjemności i satysfakcji. Czują się spięte. Mogą się blokować. Niektóre nawet unikają seksu i bliskości. 
 
Nie przeszkadzają też dzieci. Potomstwo jest już niezależne. Para ma więc dla siebie mnóstwo czasu. Może skoncentrować się tylko na sobie. Seks można uprawiać w każdym pomieszczeniu w domu. Nie istnieją żadne powody do zahamowań. Jest więcej czasu na poznanie siebie i własnej seksualności. Dojrzali ludzie często mają więcej pewności siebie i samoświadomości. Wiedzą czego chcą w sypialni i nie obawiają się o tym mówić.
 
Dojrzałe pary mają również ustabilizowaną sytuację finansową. Oznacza to więcej dochodów do dyspozycji na romantyczne kolacje i wypady. Pary są mniej zestresowane. A jak powszechnie wiadomo stres ma negatywny wpływ na popęd. Zazwyczaj osiągnęły też już pewną stabilność zawodową. Ambicje i kariera nie są już tak ważne.  
 
Seks w późniejszym wieku nie będzie taki sam, jak w młodości. Co nie oznacza, że musi być gorszy. W rzeczywistości może być lepszy niż kiedykolwiek. Kobiety są bowiem bardziej doświadczone seksualnie i posiadają większe umiejętności. Niezależność i pewność siebie, zdobyte z wiekiem są bardzo atrakcyjne dla partnera. Panie nie odczuwają też stresu z powodu ewentualnych konsekwencji. 
 

Przeczytaj również: