Jak mieć dobre relacje z synową?

O teściowych krąży mnóstwo złośliwych dowcipów. Najczęściej dotyczą ich relacji z zięciami. Jednak zdecydowanie trudniejsze stosunki z teściowymi mają kobiety. Czy można mieć dobrą relacje z synową?

Napięte relacje wynikają z naturalnej konkurencji. Dotychczas matka była najważniejszą kobietą w życiu syna. Teraz jest nią żona. Wiele matek ma z tym problem. Zwłaszcza wdowy lub rozwódki. Także te mające słaby kontakt z innymi dziećmi stają się bardziej zazdrosne. Najbardziej drażliwie kwestie wiążą się z wychowywaniem dzieci oraz pracami domowymi. Konflikt zazwyczaj dotyczy wyboru lepszej metody. Kobiece ego w tych sprawach jest duże. Wszystkie uwagi odbierają bardzo poważnie. 
 
Podstawową zasadą jest zatem unikać krytyki. Nie należy również zachowywać się w sposób, mający sugerować synowej jakieś zaniedbania. Nieposprzątany dom nie zawsze świadczy o jej niegospodarności. Młode kobiety mają mnóstwo obowiązków. Nie zawsze znajdują na wszystkie czas. Nie powinno się także dawać nieproszonych rad. Może to sprawiać wrażenie, że synowa nie podejmuje dobrych decyzji. Nietaktem są też prezenty w formie poradników czy karnetów na siłownię.
 
Nawet w przypadku sporu nie należy szukać koalicjantów. W żadnym wypadku nie powinno się zmuszać syna do wyboru pomiędzy matką a żoną. W ten sposób można doprowadzić do konfliktu między małżonkami. Niektóre teściowe nie uznają też żadnych granic. Nie wypada jednak narzucać się swoimi wizytami. Nawet posiadając klucze do domu dziecka można ich używać jedynie wtedy, gdy się o to zwróci. Nie należy również spodziewać się zaproszeń na wszystkie domowe imprezy. Małżonkowie muszą mieć poczucie własnej przestrzeni.
 
Z pewnością synowa cały czas czuje się oceniana. Nie jest to dla niej zbyt komfortowe. Teściowa powinna zatem budować wrażenie zaufania. Nie powinno się stawiać za cel zmianę drugiej osoby. Można natomiast wpłynąć na swoje zachowanie. Ważna jest szczerość i wyrażenie własnych oczekiwań. Przy tym trzeba zapoznać się również z oczekiwaniami drugiej strony. Zawsze można dojść do kompromisu. Wystarczy rozmawiać. Najważniejsza jest empatia – utożsamianie się z sytuacją drugiej strony.
 
Inna sprawa - warto przypominać i kultywować takie wydarzenia rodzinne, jak chociażby... Dzień Teściowej! Święto o nazwie Dzień Teściowej zostało ustanowione pod koniec ubiegłego wieku we Francji. Święto powstało jako wyraz szacunku i wdzięczności wobec teściowej. Bo pomimo ciepłych żartów, teściowa jest kochana!

 

Przeczytaj również: