Czym jest pewność siebie?

Przywódcy, politycy są pewni siebie. Cechę taką posiadają również wielcy sportowcy, dziennikarze – a przede wszystkim piosenkarki i aktorki. Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to niezwykle przydatna cecha. To towarzysząca nam świadomość mocnych stron jak i pełna akceptacja słabości, które cię ograniczają. Wiedząc to, nie musisz przejmować się opinią innych ludzi. Boimy się masy rzeczy: przestępców, węży i kataklizmów. Zostało jednak udokumentowane, że naszym największym lękiem jest obawa przed występami publicznymi. Żeby przemawiać przed grupą trzeba mieć pewność siebie, jasne – łatwiej powiedzieć, niż zrobić.

Ilu z odważnych ludzi, których znasz ma tak naprawdę rzetelne umiejętności i wiedzę, a ilu tylko pewność siebie?

Spróbuj wyobrazić sobie siebie, jako odważną osobę. Świat dookoła się zmienił, nie jesteś już nieśmiała i niepewna. Jak wtedy byś się zachowywała? Co byś powiedziała, gdybyś czuła się pewnie? Wyobraź sobie jak prowadziłabyś wtedy rozmowę, co mówiła i jak się zachowywała.

Spisz wszystko, co wywołuje u ciebie lęk. Sprawdź, czy którakolwiek z twoich obaw się spełniła! Może twoim największym wrogiem jest twój własny lęk, a nie inni ludzie? Twój strach ogranicza cię i nie pozwala ci się rozwinąć.

Pamiętaj, jeżeli myślisz, że możesz to zrobić, to zrobisz to. Wszystko zależy od ciebie.

Wielkim ludziom też mówiono, że nic nie osiągną, a oni mimo wszystko parli do celu. Wśród nich był Einstein, który nauczył się mówić dopiero w wieku czterech lat.

Nauczyciel muzyki Beethovena mówił mu, że jest beznadziejnym przypadkiem. Michael Jordan został wyrzucony ze szkolnej drużyny koszykówki.

Walt Disney został zwolniony ze swojej pierwszej pracy z powodu „braku wyobraźni”.

Winston Churchill nie zaliczył szóstej klasy w szkole, ponieważ nie zdał bezmyślnego testu. 

Koszmarną cechą nieśmiałości jest to, że nie pozwala ci się rozruszać. Nieśmiali ludzie potrzebują po prostu więcej czasu żeby się rozgrzać. Potrzebują odrobiny więcej czasu żeby móc nawiązać rozmowę, czy zaufać komuś.

Dobrą wieścią jest to, że nieśmiali ludzie w końcu osiągają swoje cele. Być może zajmuję to trochę dłużej, ale w końcu znajdują ukochanego partnera, biorą ślub, rozpoczynają satysfakcjonującą pracę i mają dzieci. Potrzebują więcej czasu, żeby móc przezwyciężyć nieśmiałość.

Brak pewności siebie nie odejdzie z czasem, nie zaniknie bez naszej interwencji. Musisz sama zacząć działać. Na początek spróbuj pozbyć się wątpliwości i zamartwiania się, w zamian za to skup się na innych, otaczających cię ludziach. To narcystyczne myśleć, że wszyscy patrzą i oceniają ciebie.

Czym zwalczyć pewność siebie? Przestań myśleć o tym, co zrobiłaś źle, a jeżeli rozejrzysz się to spostrzeżesz, że nikt nie jest doskonały. Skup się na bliskiej osobie w twoim otoczeniu, opowiedz jej swoją historie, wysłuchaj drugiej osoby. Podziel się uczuciami i wygłaszaj własne opinie.

 

 

Przeczytaj również: