Czym jest mezoterapia

Zmarszczki pojawiają się już przed trzydziestym rokiem życia. Medycyna estetyczna nadchodzi jednak z odsieczą, oferując nowe rodzaje zabiegów pozwalających kobiecie na eliminowanie lub powstrzymywanie efektów starzenia.

Pierwsze zmarszczki na twarzy współczesnej kobiety pojawiają się już przed trzydziestym rokiem życia. Medycyna estetyczna nadchodzi nam jednak z odsieczą, prezentując coraz to doskonalsze rodzaje zabiegów pozwalających na eliminowanie lub powstrzymywanie efektów starzenia. Dobre rezultaty na polu redukcji zmarszczek daje mezoterapia igłowa.


Mezoterapia wykonywana jest w różnych celach. Stosuje się ją nie tylko w medycynie estetycznej, ale i konwencjonalnej. Zabieg mezoterapii pozwala na redukcję cellulitu, zmarszczek, rozstępów, ujędrnianie skóry, nieznaczną utratę masy ciała, czy też wyeliminowanie miejscowych złogów tłuszczu znajdujących się w ludzkim organizmie. Zabieg może być przeprowadzany na różnych partiach naszego ciała, takich jak twarz, szyja, ramiona, pośladki, uda, czy też brzuch.
 

Na czym polega zabieg mezoterapii? Specjalista medyczny za pomocą igły wprowadza do tkanki łącznej pod skórą różnego rodzaju naturalne ekstrakty, witaminy czy też farmaceutyki. Substancje dostarczane są bezpośrednio do znajdującej się w naszym ciele mezodermy. Stąd też nazwa zabiegu. Mieszanina stosowanych podczas zabiegu preparatów zmienia się w zależności od konkretnego przypadku oraz obszaru ciała poddawanego mezoterapii.

 

W przypadku coraz bardziej popularnych zabiegów odmładzających, czyli redukujących zmarszczki, wstrzykuje się zazwyczaj kwas hialuronowy, witaminy i organiczną krzemionkę. Składniki te mają na celu pobudzić metabolizm poddawanych terapii komórek. Ciekawostką jest fakt, że w terapii cellulitu używa się między innymi kofeiny. Czyżby kawa też mogła powstrzymywać rozwój cellulitu? Istotne jest również to, że mikstury są dobierane indywidualnie ze względu na schorzenie, ale również dobierane specjalnie dla pacjentki.
 

Mezoterapia igłowa nie jest podobno zbyt bolesnym zabiegiem. Ponadto istnieje możliwość użycia podczas zabiegu kremu znieczulającego. Ślady nakłuć utrzymują się tylko około 2 dni. U niektórych osób mogą pojawić się również siniaki, zaczerwienienie i obrzęki. Po zabiegu nie można korzystać z masaży, peelingów, szorstkich gąbek czy ręczników. Nie wolno stosować kremów. Należy bezwzględnie zrezygnować z sauny i solarium. Kobiety ciężarne, alergicy, cukrzycy, osoby mające infekcje skórne, choroby nowotworowe nie powinny poddawać się kuracji. Pewnie lista wykluczeń jest znacznie dłuższa, ale powinni o tym opowiadać ci, którzy dokonują zabiegu mezoterapii.


Mezoterapia może być terapią trwającą krócej lub dłużej - należy to ustalać indywidualnie. Czas, po jakim widoczne są efekty, zależy od skóry pacjenta, ilości tłuszczu czy cellulitu. U niektórych pacjentów rezultaty widać już po pierwszej kuracji. Większość jednak wymaga od 3 do 5 zabiegów, by zauważyć zmiany. Ponadto do utrzymania długotrwałych rezultatów konieczna jest zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych.

 

Jednak, czy mezoterapia jest nam potrzebna? Starzenie się jest procesem dynamicznym, który nie może być zatrzymany. Może wystarczy to zaakceptować i żyć dalej z uśmiechem, bez igieł w twarzy?

 

-pch/om-

Przeczytaj również: