Czym jest depresja?

Niepowodzenia życiowe sprawiają, że każdy czasem czuje się smutny lub ma od czasu do czasu chandrę. Jednak, jeśli uczucie pustki i rozpaczy nie opuszcza cię przez długi czas, może to oznaczać, że masz depresję.

Smutek lub obniżony nastrój są normalnymi reakcjami na życiowe zmagania, rozczarowania i niepowodzenia. Bardzo często tego rodzaju uczucia są określane mianem depresji. Depresja jednak jest czymś więcej niż tylko zwykłym smutkiem.


Jaka jest skala depresji? Zebrane współcześnie dane epidemiologiczne prezentują fakt, że co piąty dorosły człowiek przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan emocjonalny, który można zdiagnozować jako depresję i wymaga specjalistycznego leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje w swoich raportach, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym, z jakim zmaga się ludzkość na świecie.


Depresja znacznie utrudnia funkcjonowanie i czerpanie radości z życia. Każdy dzień jest prawdziwą udręką. Nieważne jednak, jak beznadziejnie się czujesz. Zawsze można to zmienić. Pierwszym krokiem do przezwyciężenia problemu jest zrozumienie oznak, przyczyn i sposobów radzenia sobie z depresją.


Ludzie często opisują depresję jako ogarniającą ich ciemność. Inni mają wręcz poczucie zbliżającej się zagłady. Niemniej niektórzy będąc w depresji nie odczuwają żadnego smutku czy żalu. Jedynie pustkę, apatię i bierność. Jakkolwiek objawia się, depresja różni się od zwyczajnego przygnębienia tym, że nie znika nawet na chwilę. Zakłóca zdolność do nauki, jedzenia, spania i zabawy. Poczucie bezradności, beznadziei i bezwartościowości staje się coraz bardziej intensywne i bezlitosne.


Depresja różni się u każdej osoby. Istnieją natomiast pewne objawy sygnalizujące problem. Objawy te są również charakterystyczne dla obniżonego nastroju. Jednak im więcej ich występuje, im bardziej są silniejsze i im dłużej trwają, tym bardziej prawdopodobne, że masz do czynienia z depresją. Każdy, kto zauważy je u siebie lub u przyjaciela, powinien zwrócić się o pomoc. Do typowych oznak depresji zaliczyć można poczucie bezradności i beznadziei, utratę zainteresowania życiem codziennym, utratę apetytu, energii, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i niewyjaśnione bóle.

 

Skąd się bierze depresja? Nie są jeszcze poznane fizjologiczne przyczyny powstawania depresji. Specjaliści medyczni odkryli duże prawdopodobieństwo wpływu pewnego genu znajdującego się w naszym mózgu na początkowy rozwój objawów depresji. Niewątpliwy wpływ na rozwój choroby mają stres oraz niektóre choroby somatyczne, jak chociażby choroby układu krążenia, czy nowotwory.


Depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Towarzysząca jej rozpacz i poczucie beznadziei, sprawia, że samobójstwo może się wydawać jedyną drogą ucieczki od bólu. Myśli o śmierci wskazują na krańcowe nasilenie choroby. Są nie tylko znakiem ostrzegawczym, ale też wołaniem o pomoc.

 

Co robić, jeśli zaczniemy podejrzewać u siebie syndromy depresji? Udajmy się do specjalisty. Nie warto bać się psychiatry! Prawidłowe leczenie depresji powoduje ustąpienie objawów u 70-80% pacjentów. W leczeniu powinno się stosować zarówno leczenie farmakologiczne, jak przede wszystkim psychoterapię.

 

Przeczytaj również: