Czy wiesz, ile masz lat?

Czy wiek ustalany na podstawie daty urodzenia jest prawdziwym wiekiem człowieka? Otóż okazuje się, że istnieje jeszcze wiek witalny, często też określany wiekiem biologicznym.Czyli wiek, który obliczymy na podstawie daty urodzenia wcale nie musi być prawdziwy.

To właśnie wiek witalny decyduje o kondycji organizmu i liczbie lat, jakie człowiekowi pozostały do przeżycia na świecie. Brytyjscy naukowcy stworzyli właśnie kalkulator umożliwiający jego precyzyjne określenie. Niepokojące jest, że większość osób korzystających z kalkulatora jest według jego wyliczeń starsza, niż wskazuje na to ich metryka.


Wiek witalny jest jakby wewnętrznym zegarem ludzkiego organizmu. Nie jest on absolutnie uwarunkowany genetycznie. W największej mierze zależy od pracy zawodowej, generalnie prowadzonego stylu życia, jego warunków i postępu w medycynie. Brytyjski kalkulator umożliwia właśnie ocenę wieku witalnego. Konkretnie kalkulator ujawnia wiek biologiczny, czyli - jak stare jest ciało określonej osoby.


Obliczenia opierają się między innymi na określeniu poziomu nastroju, diety, wagi, poziom cholesterolu ilości i intensywności wykonywanych ćwiczeń fizycznych oraz spożywanych używek. W ten sposób może się okazać, że trzydziestoletnia osoba może mieć wiek witalny właściwy dla pięćdziesięciolatka. Wystarczy, że nadużywa alkoholu, spożywa kaloryczne potrawy i unika ruchu.


Kalkulator bazuje na algorytmie opartym na 5 000 badań nad zdrowiem. Stworzony został przez firmę PruHealth przy współpracy naukowców jako część ogólno brytyjskiej kampanii promującej zdrowy tryb życia. Przetestowano ponad 10 000 ludzi. Analizy wskazują, że większość ma wiek organizmu o 8 lat starszy od wieku kalendarzowego. Co ciekawe, utrata 7 lat wynika ze zbyt małej aktywności fizycznej.


Vitality Age Calculator jest dostępny w internecie – wystarczy wpisać jego nazwę w wyszukiwarce Google. Kalkulator pomaga zrozumieć stan własnego zdrowia. Ujawnia też sposoby na zredukowanie wieku organizmu. Nie jest jednak wyrocznią. Nie powinien też wpływać na zmianę zaleceń danych przez lekarza. Rady uzyskane od kalkulatora mogą być nieodpowiednie dla nastolatków lub kobiet w ciąży. Test ma za zadanie zwrócić uwagę na rzeczywisty stan zdrowia i przedstawić sposoby na jego poprawę.

 

 

Przeczytaj również: