Ćwicz swój wzrok

Coraz więcej osób wokół nas nosi okulary i soczewki kontaktowe. To konsekwencje naszego stylu życia, w wyniku którego tracimy wzrok coraz szybciej. Smutne, ale pamiętaj, że o wzrok można jednak skutecznie dbać i zapobiegać schorzeniom.

Sztuczne światła emitowane przez ekrany komputerów, telewizory, ale również jarzeniówki – to wszystko szkodzi naszym oczom. Efekt? Nosimy okulary lub soczewki kontaktowe. Wzrok z biegiem czasu staje się coraz gorszy. Mając to na uwadze, pamiętajmy również, że sami w domowych warunkach możemy polepszyć wzrok. Ćwiczenia na poprawę wzroku opisane zostały na stronie Mama Widzi Lepiej.

Oczy potrzebują regularnych ćwiczeń, tak samo, jak inne mięśnie w naszym ciele. Za wiele naszych schorzeń związanych z nieprawidłowym widzeniem odpowiedzialny jest aparat ruchowy gałki ocznej. Tymczasem, składa się on z sześciu mięśni gałkoruchowych, a dokładnie czterech mięśni prostych oraz dwóch mięśni skośnych 

 

Jak ćwiczyć więc nasze oczy? Przeczytaj sobie o tym niżej:

Często zapominamy o mruganiu. Niekiedy nie mrugamy nawet przez całą minutę, a to nie jest zdrowe dla oka.

Mrugaj!


Dla swojego komfortu, mrugaj w przyciemnionym pokoju – światło wówczas nie zmęczy oczu. W ramach ćwiczenia spróbuj przez trzy minuty mrugać co 3 sekundy. Po wykonaniu ćwiczenia zwróć uwagę na swoje odczucia. Czy twoje oczy są zrelaksowane, napięte, zmęczone? Spróbuj następnie nie mrugać przez 30 sekund raz na dwie minuty.

Czujesz różnice?

Zakryj oczy dłońmi

Następnie usiądź wygodnie i zamknij oczy. Połóż na oczach dłonie - palce powinny znajdowały się na czole. Nie naciskaj na oczy zbyt mocno. Zostaw dłonie na 15 sekund, następnie zdejmij dłonie z twarzy i połóż jeszcze raz.  Ćwiczenie wykonuj trzy minuty.

Ósemki

Proste i przyjemne zadanie dla oczu. Wyobraź sobie gigantyczną ósemkę, oddaloną kilkanaście metrów od ciebie. Obróć ósemkę poziomo i dokładnie śledź jej obrys oczyma. Rób to starannie – bez pośpiechu - w jedną stronę, a potem w drugą stronę.

Więcej ćwiczeń na poprawę wzroku znajdziesz na serwisie Mama Widzi Lepiej. Miłej zabawy i zdrowych oczu!

 

Przeczytaj również: